| rbbogdan a întrebat:

prietena mea are o problema.
trebuia sa ii vina ciclul menstrual pe 24 octombrie dar nu a mai venit si de 2 zile are scurgere maronie, dimineata de la 5 pana pe la ora 13-14 o doare burta, in rest nu are nimic
precizez ca a fost racita si a luat tot felul de medicamente, a luat si ceva medicamente pentru cosuri
este si stresata, a calatorit in Germania...
a mai patit sa ii intarzie ciclul dar nu a mai patit sa aiba scurgere maro...
am facut sex neprotejat ultima data pe data de 10 septembrie....si atunci ciclul menstrual se terminase pe data de 29 septembrie parca

sa fie infectie?
dereglare hormonala?
sarcina?
astept parerile voastre cat mai repede...va multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Poate fi din toate cate un pic.
Un test de sarcina sa faca si apoi un control medical.
Si stresu si raceala si infectia si dereglarea toate duc la intarzierea CM.
Cel mai indicat ar fi sfatul medicului si un control ginecologic.
O zi bunahappy

| rbbogdan explică (pentru caramela):

Faza e ca e in Germania si nu stie sa vorbeasca limba. e la fratele ei, si trebuie rezolvat...si nu vrea sa afle nimeni din familie. oare sunt medici ginecologi in munchen care sunt vorbitori de limba romana sau romani?

| caramela a răspuns (pentru rbbogdan):

Este posibil, dar nu garantat..sa il intrebe pe fratele ei..sa ii zica ca are ceva probleme intime.

| rbbogdan explică (pentru caramela):

I-am zis sa faca test de sarcina sa vedem ce e... daca e infectie urgent la ginecolog. daca e sarcina..trebe rezolvat la fel de urgent