| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua problemele mele au inceput cam prin luna decembrie 2014, stand intins in pat si urmarind la tv,dintr-o data am dat sa ma ridic,asta a fost prostia mea,in secunda urmatoarea,am facut o miscare brusca a gatului,probabil,l-am miscat brusc intr-o parte sau alta,in fine acum incepe partea cea mai nasoala,din aceea noaptea care am facut miscarea brusca a gatului,a inceput sa am asa o senzatie la gat,sa fiu eu mai clar,nu ca nu mi-as simti gatul,cum este o persoana paralizata,de nu isi mai simte memrbu inferior sau superior al corpului,la mine problema s-a pus in felul urmator,este vorba de o senzatie la piele daca ma intelegeti,uneori mi se pune o senzatie la piele,parca nu mi-as simti pielea,habar nu aveti cat ignrozitoare sunt aceste senzatii,in fine dupa 3, 4 luni dupa ce mi s-a pus la gat senzatia care v-am explicat anterior,au inceput usor cate usor,sa mi se puna si la alte zone ale corpului,de exemplu sa o iau asa,mi s-a pus la frunte,gat,ceafa,urechi,piept,sold,si uneori da mai rar pe picioare, sa va zic acum ce am observat eu ...cand incep senzatiile aste la zonele mentionate de min anterior,mi se pune ca un punct pe zonele acelea, si daca apas pe punctul acela cu mana sau zona respectiva care a inceput senzatia, ma mai lasa sa va zic asa in proportie de 60%,si sa va mai zic ceva, cand ma ia senzatia asta la piept de care v-am spus mai sus,cand ma aplec de exemplu sa ridic ceva de jos sau oricare activitate care implica sa ma plec jos cu mainile despartind mainile de langa corp,se amplifica extrem de mult la piept,ajungand chiar sa numai simt aproape deloc pielea,va multumesc foarte mult daca a-ti citit problema mea,si astept sa imi spuneti cam despre ce e de facut,deoarece va zic sincer cu mana pe inima,ca de can au inceput ``senzatiile ```` aste viata mea a capatatat o alta forma,nu pot face nimic,nu pot munci,si mai multe treburi care le face un om obisnuit zilnic, LA REVEDERE CU RESPECT STOIAN ALEXANDRU

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu am mai auzit de o astfel de problema, dar se poate întâmpla oricui.
Bănuiesc că până acum te-a consultat cel puțin un medic specialist.
Este bine ca să nu cauti să te forțezi la limita durerii. Deci dacă știi că te doare atunci când faci o anumită mișcare, atunci este bine să nu o faci; este bine să eviți durerea/senzația neplăcută si sa nu o accentuezi.
Recomand exerciții fizice în fiecare dimineață; exerciții care ajută la încălzirea mușchilor, asa cum am învățat în școala generală. Acestea sunt obligatorii pentru toți oamenii; inclusiv cei sănătoși (dacă există vreunul).
Nu înceta să cauti tratament. Nu știu dacă personalul medical de la Centrul de Sănătate de la Herghelia (Târgu Mureș) te poate ajuta. Eu as incerca.
herghelia.org
Intră pe site-ul lor și îi poti contacta.
Si sa știi că la Dumnezeu toate lucrurile sunt cu putință. Dacă El i-a vindecat atunci în mod miraculos pe oameni, poate si acum sa o facă. El i-a întrebat pe unii dintre ei: "Vrei să te faci sănătos?" Pentru că sunt unii oameni care mai bine ar intra în mormânt bolnavi decât să accepte ajutorul divin, chiar dacă nu există rană sau boală care să se vindece de la sine fără ca Dumnezeu sa nu fi intervenit. El care a creat fiecare celulă a organismului, cunoaște fiecare suferință a noastră, si dorește să fim sănătoși. De altfel ce părinte isi dorește să-si vadă copiii suferind? Deci cu cât mai mult Tatăl nostru ceresc ne iubește; si dorința Lui este sa credem asta. Iar vindecarea fizică las-o în seama Aceluia care a fost rănit pentru ca noi să fim vindecati.

| DanyUzZy a răspuns:

Ce mai aștepți?!? Este destul de clar ca trebuie sa ta duci la doctor, un mic control la doctorul de familie nu strica...