| miriciavoivod a întrebat:

puteti va rog sa imi spuneti si mie niste medicamente diuretice ieftine, dar destul de puternice pentru hipertensiune (sa elimine sodiul din organism)?
Ca de la farmacie mi-au dat ceva naturist, care nu e rau, dar e putin cam scump, deci mi-as dori ceva ne-naturist si ieftin.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Pot avea reacții adverse caci substanțele astea nu sunt facute special ca diuretice.

| Iote a răspuns:

Ar fi bine sa te consulti cu medicul de familie. Sa nu ajungi sa te dezhidratezi. Iar sodiul, are rolul sau, nu trebuie eliminat. Cel mai bine este sa mananci nesarat.

| miriciavoivod explică (pentru Iote):

Evident ca o sa beau multa apa, si am taiat sarea, am sare fara sodiu (sare de potasiu) si sare cu sodiu redus (aia fara sodiu CHIAR nu are nici un gust)
si, sunt foarte sigur ca oricum o sa capat destul sodiu din diverse alimente care sunt pline de sare ca sa atarne mai greu la cantar

tot ce vreau e sa nu platesc atat de mult pe niste medicamente naturiste, care sunt mai scumpe numai pentru ca sunt naturiste

| Iote a răspuns (pentru miriciavoivod):

ATENTIE! Stiu ca se recomanda multa apa. Dar prea multa apa ridica tensiunea, iar in cazul hipertensivilor, e contraindicat.