| andreeaandra989 a întrebat:

Buna ziua/seara as dori niste sfaturi urgente ma doare inima si cate odata ma inteapa rau si nu stiu ce sa fac ma panichez va rog dati-mi niste sfaturi, si ma mai doare si apendicita si nu o am scoasa ma doare foarte rau ce se intampla va rog niste sfaturi bune, sunt speriata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Du te la doctor, noi nu avem cum sa te tratam virtual

| OoBunnyoO a răspuns:

Inima nu doare. Cand ai probleme cu inima simti o gheara care te tine, ai dureri in mana stanga si gust de fier in gura. Cand apuca sa te doara deja este prea tarziu si nu mai apuci sa stai sa scrii pe TPU, pentru ca nu te mai poti ridica. Probabil este vorba de un muschi intercostal, muschii din zona aceea inteapa, in general. Ca sa fii sigura, du-te la un cardiolog.
Cat despre apendicita, du-te la doctor pana nu se agraveaza.

| andreeaandra989 explică (pentru OoBunnyoO):

Ok dar am pus intrebarea pe TPU atunci cand ma simteam bine nu cand ma durea. Si cat despre recomandare da asa voi face

| OoBunnyoO a răspuns (pentru andreeaandra989):

Ma refeream in momentul in care ajungi sa simti durerea la inima, mori. Ori ajungi la spital. Nu prea iti mai trece si nu ai momente in care te simti mai bine sau nu. Multa sanatate! Sper ca te-am putut ajuta.

| andreeaandra989 explică (pentru OoBunnyoO):

Am inteles ok tongue

| Gameru a răspuns:

Poi te poti duce la medic la urgenta si daca el considera ca trebuie sa fii operata faci cum zice el, cu inima pe toata lumea mai doare inima deci nu e chiar caz de panicare. Funda?

| andreeaandra989 explică (pentru Gameru):

Ok asa o sa fac multumesc de raspuns

| NeluFerchi a răspuns:

Deci maine la prima ora mergi la medicul de familie sau alt medic. daca ai exagerat cu cafeaua sau energizantul poate de asta te inteapa inima - asa am patit eu- cu apendicita nu stiu

| andreeaandra989 explică (pentru NeluFerchi):

Am 14 ani big grin nu beau cafea

| Rosalyn a răspuns:

Buna!
Inima nu doare. Inteapa sau iti da senzatia de gheara ce iti apasa pieptul. Daca e ceva serios, simti o durere in partea stanga a pieptului ce se intinde pana in mana stanga.
Daca vrei sa verifici daca ai apendicita, intinde-te pe spate pe o saltea tare sau pe jos si apasa cat poti tu de tare in zona apendicelui (dreapta jos). Daca te doare, atunci fugi la urgente.
Multa sanatate! happy