| Pisicatttrgbg a întrebat:

Sora mea a născut recent o fetita perfect sănătoasă. În lunile 7 si 8 de sarcina am auzit-o vorbind cu mama despre metoda de naștere și sincer cezariana mi se pare una foarte riscanta, stiu ca este o întrebare mai nefireasca dar prin nașterea naturala, exista posibiltatea ca mama sa nu reușească sa împingă suficient de tare și copilul sa pateasca ceva? Ce se face în acel caz?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se face cezariana de urgenta

| GabiDumitrescu a răspuns:

Copilul se poate bloca si se poate sufoca, eventual se face epi...stiomie cum e termenul ala exact. Adica se alege mama cu o citamai taietura facuta ca sa scoata copchilu'. Sau, desigur, cezariana.

| mastadont a răspuns:

În timpul nașterii pe cale naturală există numeroase riscuri, fătul poate să se sugrume cu cordonul ombilical, poziția de ieșire poate să nu fie optimă, ex să vină cu picioarele în jos în loc de cap. De asemenea, Dacă mama are anumite probleme de sănătate, ex glaucom, pot apărea complicații datorită efortului extrem. În aceste cazuri se face cezariană.

| Cksihja a răspuns:

Cezariana este o operație programată în cazul în care bebelușul nu este așezat corect sau există riscuri. De obicei fetițele se nasc cel mai ușor deoarece sunt mici în schimb băieții cel mai greu deoarece sunt mai mari. Depinde foarte mult și dimensiunea bebelușului deoarece bebelușii foarte mari nu pot fi născuți pe cale naturală.

| MaryMaria333 a răspuns (pentru Cksihja):

De ce nu si baietii? In neamul meu, 98% or nascut normal, cu exceptia lu' maica'mea, ca ea m'a nascut prin cezariana si inca 2 matusi. In rest niciuna nu o avut, chiar de or adus pe lume persoane de gen masculin.

| mariusdaniel112 a răspuns:

Cezariana este mult mai sigura si pentru copil si pentru mama. Daca vrei sa nasti natural si nu ajungi la dilatatie maxima, trebuie sa intervina chirurgical. Mai exact se taie partea de jos a vaginului. Sunt niste muschi importanti acolo care raspund de controlul vezicii urinare. Dupa o varsta, fara acei muschi, daca nu urzinezi in primele minute cand simti nevoia, vei face pe tine.