| anonim_4396 a întrebat:

Sufar de hiperdroza din nastere credeti ca va disparea de la sine sau ramane toata viata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Anon31241212 a răspuns:

Daca vei merge la endocrinolog si vei lua tratament este posibil sa te vindeci. De obicei dereglarile hormonale sunt cauza. Desi daca zici ca o ai din nastere e posibil sa o ai toata viata. Cel mai bine mergi la un endocrinolog. Multa sanatate iti doresc!

| sierra1 a răspuns:

Dacă acționezi asupra cauzelor, foarte probabil elimini efectul:

Cauze psihologice:
• Anxietatea sau tulburările anxioase;
• Frica;
• Nervozitatea;
• Atacurile de panică sau tulburările de panică;
• Rememorarea unui eveniment traumatic;
• Stresul.

Cauze produse de consumul anumitor substanţe precum:
• Alcool;
• Cafea sau alte produse ce conţin cafeină;
• Medicamente pentru tratarea tulburărilor psihiatrice, febrei sau afecţiunilor tiroidiene;
• Morfina;
• Mâncarea condimentată;
• Droguri stimulante precum cocaina şi metamfetamina;
• Toxine precum gazele toxice de luptă (organofosforice, de exemplu sarin) sau anumite insecticide;