| andreimpwr a întrebat:

Sunt Andrei, am 19 ani, 1.70 înălțime si în jur de 72 km. De vreo câteva săptămâni, în jur de vreo lună si ceva de zile, mă confrunt cu palpitații zilnice, nu cred că este o problemă gravă, dar de când mă știu am pus sănatatea pe primul loc și am fost oarecum mai fricos când a fost vorba de stari de sănătate. Țin să precizez că din luna Ianuarie a acestui ai (2019), sufăr și de atacuri de panică, anxietate și aș spune și o mică depresie. Pentru aceste cauze mi-a fost de ajutor doctorul psihiatru care mi-a recomandat 2 tipuri de picaturi, unele le iau seara, iar celelalte doar când am un atac de panică, in ultimul timp de când iau aceste picături de seară, stările mele de atacuri de panică, tristețe și momente de nesigurantă, s-au diminuit, pot spune chiar că au dispărut. Ceea ce mă îngrijorează în momentul de față sunt aceste palpitații pe care le am în fiecare zi când am emoții, când mă joc sau îmi ocup concentrati cu alte chestii, nu îmi apar deloc. Țin să precizez că în luna ianuarie am făcut 3 contrlale la inimă, unul la sânge, unul în care mi-a măsurat bataile inimii iar celalat cred ca mi-a masurat inima zic eu, nu stiu exact cum se numeste dar mi-a spus ca nu am nimic, in afara de controlul din ianuarie am mai facut unul in 2014 și la fel mi-a spus că nu am nimic.Palpitatiile pe care le am se manifestă printr-o bătaie a inimii in plus sau în minus, alte simptome innafara de emotii nu am. Mă ingrijoreaza chestia asta și aș vrea să știu dacă ar trebui să continui cu investigatiile sau doar să incep să gândesc mai pozitiv. Vă mulțumesc anticipat o zi bună să aveti!
( Nu fumez, nu beau alcool cafea sau alte energizante )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Posibil sa ai deficit de magneziu, calciu, zinc. Fa-ti analizele.

| andreimpwr explică (pentru aXy99):

Ultimele analize la sange le-am facut in 2017 acum 2 ani și erau bune. O să le repet cât de curând, mulțumesc!

| aXy99 a răspuns (pentru andreimpwr):

A trecut mult de atunci, fa-ti iar. Si eu aveam palpitatii, o schimbare in alimentatie si o suplimentare cu vitamine m-au rezolvat.

| andreimpwr explică (pentru aXy99):

Vă mulțumesc frumos! Apreciez ajutorul adus.

| Andreeaioan115 a răspuns:

Consider ca esti o persoana panicoasa,am trecut si eu prin asta,in primul rand calmeaza-te, aceste palpitatii pot fi si din cauza anemiei, deci asigura-te ca mananci destul de sanatos, poti sa te ocupi cu sportul aduce numai beneficii asupra sanatatii, ai grija de tine.Succes! Funda?

| andreimpwr explică (pentru Andreeaioan115):

Vă mulțumesc frumos! O să țin cont de sfaturile aduse