| ___Enzo a întrebat:

Bună ziua! Sunt femei care și-au scos ovarele? Este în regulă să le scoți? Avantaje și dezavantaje!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Procedura e invaziva si le scoti numai in cazuri in care sanatatea iti este pusa in pericol.Citeste aici : https://www.medlife.ro/......nterventie

Avantaje si dezavantaje https://www.sfatulmedicului.ro/......miei_14838

| sammie a răspuns:

Dacă ți le-ai scos spre binele tău atunci e bine.

| AmandinaDragan a răspuns:

Sunt. Probabil s-au plictisit de ele ca erau vechi.

| IonelaIasmina a răspuns:

Bună! Ovarele se scot în caz că ai chist ovarian sau cancer, alt fel...acestea nu se scot!
Avantaje: în caz ca ai cancer, sau chist ovarian... avantajul este vindecarea acestuia, dar dacă nu ai nimic la ovare, nu ai niciun avantaj de a le scoate. Dezavantaje: dacă le scoți din cauza ca ai cancer sau chist ovarian, nu exista dezavantaje deoarece te vindeca de probleme, dar dacă nu ai nimic la ovare și le scoți fără niciun motiv...dezavantajele sunt multe:nu mai ramai însărcinată, te îmbolnăvești de multe alte lucruri, etc.