| ButterflyRose a întrebat:

Bună ziua, sunt foarte stresată și nu știu ce să mai cred. Eu și prietenul meu am făcut alaltăieri sex neprotejat, aceasta s-a terminat în mine iar ieri de dimineață am început să mă simt rău și am aflat că sunt la ovulație. Așa că tot ieri pe la ora 5 dupămasă, la 17 ore aproximativ de la contactul neprotejat, am luat pastila de a doua zi, Escapelle mai exact. Doar că încă îmi era rău așa că am vomitat la aproximativ jumătate de oră după înghițirea acesteia. Nu mâncasem înainte așa că am vomitat doar alb. Dar nu știu dacă am vomitat pastila dizolvată sau bucăți din pastilă. Iar acum nu știu ce să cred, sunt șanse să fii rămas însărcinată înainte să i-au pastila? Sau să nu își fi făcut efectul? Și în acest caz pastila i-ar dăuna fătului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Un test de sarcina e irelevant atât de repede, se face la circa 20 de zile de la...
Pastila se poate lua pana la maxim 72 ore, doar ca ii scade mult eficienta.
Vorbește de urgenta cu un ginecolog, astazi...
Nu sunt fata, dar din câte știu, pastila de a doua zi poate sa îți dea peste cap viata, (dacă iei mai multe, la un interval prea scurt).

| ButterflyRose explică (pentru NLS):

Pai da, dar crezi ca sunt sanse sa fi ramas? adica am motive sa ma ingrijorez? O sa fac si un test dupa cel putin o saptamana, dar daca imi va fi rau si in zilele urmatoare crezi ca este posibil sa fiu insarcinata? Adica cate sanse ar fi?

| NLS a răspuns (pentru ButterflyRose):

Nici măcar un ginecolog nu poate știi cu exactitate dacă ai rămas sau nu, atât de repede, - trebuie sa treacă câteva zile pana se fixează ovulul...
Asa ca îți spun cu toată bunavointa: vorbește de urgenta măcar cu o farmacista cu experienta, ele știu mai bine cât sunt de periculoase pastilele alea... Și dacă zice ca e ok, mai ia una (doar una).
Dar... Escapelle nu vin cumva câte doua în blister?
Daca da, ia-o pe a doua acum, căci altfel nici măcar nu acționează pe deplin prima.

| ButterflyRose explică (pentru NLS):

Escapelle vine cu o singura pastila. Si da stiu, ma gadeam sa fac un test de sarcina la 7 sau la 10 zile dupa contact. Dar crezi ca este posibil ca dac a am vomitat la aproximativ 15 minute dupa consumarea ei, aceasta sa nu isi mai fi facut efectul?

| ButterflyRose explică (pentru NLS):

Stiu cat sunt de daunatoare, am luat-o sub presiune din partea priietenului meu, dar din cate stiu testul de sarcina se poate face si dupa 7 sau 10 zile de la contact. Sau ar fi mai eficient sa astept intarzierea menstruatiei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa cumperi un test de sarcina (e 10 lei unul). Mai incearca sa iei o pastila. Fa repede testul si vei sti sigur. Bye