| anonim_4396 a întrebat:

Sunt insarcinata si as vrea sa fac avort medicamentos, deoarece imi este foarte frica de cel chirurgical. A facut cineva avort medicamentos? Poate sa-mi spuna mai multe detalii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Avortul medicamentos se face sub supravegherea medicului, nu la tine in baie, fiindca e totusi periculos. Nu e ca si cum ti-ai scoate un dinte. Mergi la medicul ginecolog.

| DNSK a răspuns:

Inainte sa ti-o tragi, banuiesc ca n-ai cerut atata ajutor si detaliu! vai de tine! RIP pentru ingerasul tau

| TheAce a răspuns:

E genul de problema la care o comunitate nu iti poate fi mai de ajutor decat un doctor. Du-te la ginecologul tau si vei afla toate informatiile necesare. nu te hazarda, nu lua o decizie pripita fara a consulta un specialist.

| DNSK a răspuns (pentru TheAce):

Punem pariu ca are sub 18 ani? unde dracu' sa mearga fara ma-sa?

| Alicezzz a răspuns:

Pai esti sau nu esti? Ca am vazut intrebarea anterioara... Ti ai facut un test? mergi la medic si numai un doctor isi poate da cu parerea sa iti spuna, daca sarcina exista si in ce stadiu se afla. Iti doresc bafta si sa iei cea mai buna decizie, iar pe viitor nu te mai. juca,, ca sa nu ai un bebe fara sa iti doresti.

| NoRegretsxx a răspuns:

Du-te ma acasa cu argumentele tale legate de religie.

| NoRegretsxx a răspuns:

Avortul medicamentos se face doar la ginecolog. Costul este de 500-600lei. Vezi Clinica Marie Stopes sau site'ul lor.
Multa sanatate.

| Zuzabaaa a răspuns:

Pai cum aflasi asa de repede ca esti insarcinata ca scrisesi intr-o intrebare anterioara daca e posibil ca nu a ejaculat in tine

| anonim_4396 explică (pentru Zuzabaaa):

Si eu mi-am pus aceeasi intrebarelaughing)
Draga Cristina Ioana, chiar daca iubitul tau nu si-a dat drumul in tine, sansele sunt mici dar poti ramane insarcinata.
Insa, acest lucru nu se afla de pe o zi pe alta.
Acest lucru se afla abia dupa 6-12 zile dupa perioada ovulatiei in acea luna, de aceasta si testul de sarcina se face dupa 14-21 zile.
Ca testul iti da azi negativ, maine ovulul s-a implantat si a treia zi testul iti va da pozitiv.
Deci pe viitor, daca nu ti doresti un bebe, protejeaza te! Nu va mai aruncati la sex daca nu stiti nimic despre acest.
O data ramasa insarcinata, ca sa pierzi copilul ori se intampla un avort spontan (acesta se intampla doar atunci cand Rh-ul tau este negativ si cel al prietenului pozitiv, de maxim 2-3 ori incercari.) ori sa pierzi sarcina din cauza unor loviri violente, ori avort.