| kyssme a întrebat:

Tatal meu a facut azi operatie de glanda tiroida si s-a aflat ca are cancer si care a plecat pe esofag si medicaul a zis ca e intr-o stare foarte avansata. O sa isi poata reveni cu tratament? Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vai, săracul! sad Ce stadiu e?
Īi doresc sănătate, cât mai multă.

| kyssme explică (pentru floresdemayo):

Momentan nu stiu. Dar doctorul a zis ca e localizat in esofag.

| kyssme explică (pentru floresdemayo):

Multumesc

| kyssme explică (pentru floresdemayo):

Nu am aflat inca stadiul. Doar stim ca e localizat in esofag. Si ca e avansat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de tratament. E bine sa nu va pierdeti speranta, dar nici sa nu va faceti prea multe iluzii. Depinde mult si de psihicul lui si de medicamentele/tratamentele la care are acces. Uleiul de cannabis e posibil sa il ajute sa se refaca 100%, din pacate la noi nu se poate trata cu asa ceva. Ca il poate ajuta si chemoterapia/radioterapia, asta e alta poveste, conteaza foarte mult ce face si pe linga (suplimente alimentare, alimentatie extrem de bine pusa la punct). Doar cu tratamentul disponibil in circuitul medical de stat, sansele sunt ca si nule. O ruda de-a mea a avut cancer la sin si s-a refacut 100%, insa a fost tratata in reteaua MAPN de sanatate, fiind angajata la ei. Plus psihic pozitiv, plus suplimente cu Omega si alte treburi destul de scumpe trimise de fata ei din strainatate.

| kyssme explică (pentru GabiDumitrescu):

O sa isi revina pentru ca este situtat doar in esofag, si se poate trata inca nu a afectat si mai multe organe! multunesc!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru kyssme):

Nu conteaza unde este situat, se poate trata si daca medicii iti zic ca mai ai 3 zile de trait. Cum ziceam... daca familia il poate ajuta mai ales la nivel psihic si are acces la tratament cum trebuie, sansele sa se faca bine sunt foarte mari. Nu va bazati doar pe medici/tratamente timp in care el nu isi schimba deloc regimul alimentar/de viata!

| kyssme explică (pentru GabiDumitrescu):

Da foarte adevarat, pshicul este cel mai important.Si sustinerea.Multumesc! frumos

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru kyssme):

Pentru putin. Va tin pumnii, multa sanatate! P.S. Daca gasiti un doctor mai deschis la minte, discutati cu el despre petrolul medicinal. Eu l-am folosit cu rezultate incredibile la mai multe afectiuni/persoane, dar rezultatele depind de multe. Totusi merita ca adjuvant in cel mai rau caz. In Germania e vreo 10 EUR sticla maxim, din pacate la noi majoritatea firmelor mari si mici efectiv rup din tine - https://www.romedic.ro/petrol-sanitar-250-ml-0H145708

| kyssme explică (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc frumos. Pentru sfat.

| DarthNiger a răspuns:

Da, poate sa isi revina cu ajutorul tratamentului, depinde tratament dar si de mentalitatea lui, nu trebuie sa fie demoralizat sau sa isi piarda speranta, sunt oameni care au reusit sa invinga cancerul, nimic nu e imposibil.

| kyssme explică (pentru DarthNiger):

Foarte adevarat, pshihicul lui e unul foarte bun. si noi il sustinem.Multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu cancerul nu te joci, atunci cand crezi ca totul este bine si esti vindecat incepe furtuna, cancerul se poate transforma peste noapte in metastază, oricît de mult ar respecta regimul si oricît de optimist ar fi cancerul nu se vindecă, poate trai cu cancer intre 6 luni si 4 ani dar nu este nimic sigur, depinde mult de evolutia cancerului si de varsta tatalui tau, ce varsta are el? Sănătate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa mai timpeniile! Ia si documenteaza-te un pic inainte sa vii cu astfel de enormitati aici! Sint mii si mii de oameni care au invins cancerul in tinerete si au ajuns bine-mersi la 60-70-80 de ani si tu vii cu povesti de-astea aici!

| Username272 a răspuns:

Dacă ia tratamentul corespunzător o sa isi revina, multa sanatate ii doresc!

| kyssme explică (pentru Username272):

Si eu cred la fel.pentru ca este localizat doar in esofag.multumesc