| Dyalema a întrebat:

Știe cineva care este diferența dintre tinctura de propolis cu alcool și tinctura glicolica de propolis? Eu am nevoie pentru giardia care nu vrea să mă mai lase în pace. Am luat tratamente cu metronidazol, tinidazol, albendazol degeaba în ultimii 2 ani. Nu știu ce să mai fac, sunt disperată deoarece mă simt rău și obosită mereu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Diferenta este solventul tincturii: alcool sau glicol. Ceea cu alcool poate ustura daca ajunge pe zone cu rana sau alte zone sensibile.

| darrio2007 a răspuns:

Mananca usturoi. Un catel pe zi.

| Dyalema explică (pentru darrio2007):

Nu pot, mă doare stomacul. Am încercat și cu pastile cu usturoi de la Forever și aveam aceeași problemă. Când am încetat să le mai iau nu m-a mai durut nici stomacul.

| darrio2007 a răspuns (pentru Dyalema):

La medic ai fost?

| Dyalema explică (pentru darrio2007):

Da. La medicul de familie, la un infectionist, la gastroenterolog, chiar și la un homeopat. Am făcut tot felul de tratamente alopate fără rezultat.

| darrio2007 a răspuns (pentru Dyalema):

Mda. E foarte curios.

| Dyalema explică (pentru darrio2007):

Ce anume? Membrii familiei nu au simptome, au făcut și ei tratamentele și sunt ok, au analizele negative mereu. Eu stau doar în casă deci nu am de unde să mă reinfestez, așadar e vorba doar de rezistența giardiei la antibiotice...

| darrio2007 a răspuns (pentru Dyalema):

Esti sigur(ă) ca e giardia? Daca tratamentul pe care il iei nu este pentru giardia.

| Dyalema explică (pentru darrio2007):

Da, am făcut la diferite laboratoare și mi-a ieșit pozitiv la toate, dacă nu din prima testare a doua sigur! Problema e că m-am infestat acum 2 ani și jumătate cand alăptam copilul de 1 an. Așa că am avut o imunitate praf. Atunci am avut probleme mari, slăbiciune ff mare și greață, vreo 6 luni am mâncat doar supă și ciorbă de păstaie, atâta am suportat. Apoi am făcut când eram din nou însărcinată și pancreatita din cauza giardiei, din cauza malabsorbtiei. Acum am început să fiu tot mai bine, însă reau să fiu sănătoasă complet, în septembrie voi termina concediul de creșterea copilului și vreau să mă întorc vindecată la muncă. Să am putere de muncă și energie, atâta vreau!

| darrio2007 a răspuns (pentru Dyalema):

Imi pare rau pentru tine dar chiar nu stiu ce sa mai spun.

| Dyalema explică (pentru darrio2007):

Nu știu nici eu?