| Corina2590 a întrebat:

Știe cineva dacă se poate întâmpla ceva dereglări mari cu organismul dacă iei pastila de a 2 zi (Escapelle) la diferența de trei luni de când ai luat alta? La ce diferența de timp este recomandat sa se ia pastila de a doua zi în cazuri de urgenta, normal.Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal, este recomandat sa iei pilula de a doua zi o singura data in viata. In cazuri extreme (viol, boli grave care nu permit sarcina) se poate lua de doua sau, in mod exceptional, la recomandarea ginecologului chiar de 3 ori in viata, la interval de minim 6 luni intre pastile (desi cu exceptia unui viol, ginecologul nu iti va permite sa iei mai repede de 8 luni de la ultima administrare si atunci cu maxima prudenta si cu supraveghere stricta).
Poti sa nu ai efecte adverse, dar poti avea si efecte grave. Sunt femei care au intrat la menopauza (unele chiar la 21-22 de ani), altele care au facut cancer de ovar sau endometru (mai ales cele cu leziuni anterioare la acest nivel, de tip chisturi ovariene sau endometrioza). Sunt femei care ulterior nu au putut pastra o sarcina sau au nascut copii cu hermafroditism si malformatii (de altfel se recomanda maxima prudenta si evitarea sarcinii daca ai luat in ultimii 5 ani pilula de a doua zi). De asemenea, nu stim efectele pe termen lung: cate din femeile acestea vor face cancere in 10-15-20 de ani, dar se presupune ca mai multe decat media.
Sub nici o forma ginecologul nu iti va permite administrarea pilulei de a doua zi dupa doar 3 luni si ar fi echivalent cu o mutilare sa ti-o administrezi singura. daca cineva ti-a prescris-o sau recomandat-o cunoscand conditiile, anunta politia, persoana respectiva poate fi cercetata pentru ca iti pune viata in pericol.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila escapelle se recomanda de maxim 1-2 ori in viata ta sa o iei, pentru ca provoaca foarte multe dereglari hormonale/ endocrine in corp si are atatea efecte secundare ca nu vrei sa stii cate risti. Dar daca vrei, citeste pe internet si te ingrozeste!

| Lucaefericit a răspuns (pentru Violleta2022):

Imi pare rau ca va deranjez, dar ati pierdut o cratima
poftim -
happy

| VladIrina a răspuns:

Bună! Pastila de a doua zi are destule reacții adverse: greață, vărsături, dereglare hormonală și menstruală. Poate afecta și ficatul. Este recomandat să se folosească de maxim 2 ori pe an, deși unii medici susțin că ar fi bine să fie folosită chiar și mai rar, 2-3 ori pe viață, doar în cazuri excepționale. Dacă ai luat la diferență de 3 luni, nu cred să fie vreo problemă. În cazul în care începi să te simți rău mergi la medic. O zi bună!