| Dumnesao a întrebat:

Buna ziua TPU! Am aproape 17 ani si de cand ma stiu mi-a placut laptele mult,ideea e ca l-am preferat crud si pot sa spun ca am baut foarte foarte mult lapte de vaca crud si am inteles ca poate cauza boli, este adevarat? Ce boli as putea avea? Ce simptome as avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dumnesao explică:

Draga domnul expert TPU. Permiteti-mi sa va informez ca laptele desi contine calciu, in mod ironic, scade calciul din organism. Stiu, e imposibil.

Toate alimentele pe care le consumati sunt acide, alcaline sau neutre. Majoritatea sunt acide sau alcaline.
Cand cosnumi foarte multe alimente alcaline "corpul" incepe sa devina acid. Daca ph-ul sangelui scade sub 7 mori. Corpul ca sa mentina PH-ul constant(intre 7.35 si 7.45) are niste "buffere" in rinichi. Cand aceste "buffere" nu mai fac fata, corpul ia cea mai alcalina substana din corp ca sa neutralizeze aciditatea. Cea mai alcalina substanta din corp este calciul. O sa te las sa ghicesti daca laptele dupa ce e metabolizat e acid sau alcalin(e impropriu spus laptele in caul asta dar o sa folosim asa).

Poti sa mananci calciu pur. daca bei 5l de cola pe zi tot o sa ti se rupa oasele.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca NU bei lapte, ca "ar aduce boli", e cea mai mare prostie!
Iar rezultatul se va constata la batranete, cand ti se rup oasele, la rand, din cauza lipsei de calciu.
Tu SIGUR nu vei avea probleme din cauza oaselor slabe, tocmai din cauza ca ai baut mult lapte la tinerete.

Lasa pe altii sa aiba grija de sanatatea lor, sa-si ia medicamente cu pumnul si sa plateasca prostia din greu.

| Dumnesao explică (pentru Dumnesao):

Din cate vad probabil esti specializat in medicina, oricum, as vrea sa stiu pana la urma daca poate cauza boli la stomac, am auzit ca daca laptele nu este fiert are niste bacterii care provoaca boli in sistemul digestiv, mersi anticipat.

| Dumnesao explică (pentru Bula):

Draga domnul expert TPU. Permiteti-mi sa va informez ca laptele desi contine calciu, in mod ironic, scade calciul din organism. Stiu, e imposibil.

Toate alimentele pe care le consumati sunt acide, alcaline sau neutre. Majoritatea sunt acide sau alcaline.
Cand cosnumi foarte multe alimente alcaline "corpul" incepe sa devina acid. Daca ph-ul sangelui scade sub 7 mori. Corpul ca sa mentina PH-ul constant(intre 7.35 si 7.45) are niste "buffere" in rinichi. Cand aceste "buffere" nu mai fac fata, corpul ia cea mai alcalina substana din corp ca sa neutralizeze aciditatea. Cea mai alcalina substanta din corp este calciul. O sa te las sa ghicesti daca laptele dupa ce e metabolizat e acid sau alcalin(e impropriu spus laptele in caul asta dar o sa folosim asa).

Poti sa mananci calciu pur. daca bei 5l de cola pe zi tot o sa ti se rupa oasele.

| Adry05 a răspuns:

Crud adica nefiert? Depinde si de unde l-ai luat, daca e din propria gospodarie sau de la o persoana pe care o stii foarte curata, nu e problema.
Si serios acum, pe cine ai auzit tu sa moara ca a baut lapte? Mancam alte alimente mult mai nocive decat laptele. tu care si-l bei dintr-un mediu mult mai sanatos, cu atat mai bine.

| untu a răspuns:

Ma bucur mult ca-ti place mult laptele de vaca! Si stai linistit ca nu vei pati nimc! Este foarte sanatos sa bei lapte crud si contin vitamine si mult calciu,proteine, glucide, grasimi si minerale! laptele favorizeaza cresterea, dezvoltarea si mentinerea starii de sanatate a organismului uman si chiar functionarea normala! Creste rezistenta si imunitatea la boli, infectii si substante toxice! Te poti creste inalt si prelungeste durata de viata pana la 90-100 de ani!

| peperonies a răspuns (pentru untu):

Si spui asta bazat pe?
nu exista niciun mamifer care sa bea lapte toata viata.

| MeForeverAlone a răspuns:

Poți face boli dacă ai sindromul vacii

| xCeline a răspuns:

Sa nu mai crezi toate tampeniile de la televizor "nu bea lapte crud, nu manca carne de pasare crescuta in curte ca au x boli etc" sunt niste bazaconii. Bunicii nostri mancau doar ce cresteau in curte rar se cumpara cate ceva. Si sunt sanatosi, traiesc si vor mai trai mult timp de acum incolo. Deci nu te mai gandi la lucruri rele, laptele crud nu iti dauneaza. happy

| untu a răspuns (pentru xCeline):

Da,este adevarat ca bunicii nostri au trait mult cu ce auvut in ograda! Ai si tu dreptate, nu sa luam de niste prostii de la televizor ca sa ne cumparam produsele de import din alta tara!