| spaimaspaima a întrebat:

Buna ziua TPU! Am nevralgie intercostala de 2 luni si am loat doua tratamente deja prescrise de medicu de familie. Ce imi sugerati sa fac? Vreau sa ma apuc cat mai repede de sport ca am stat destul pe tusa dar nu vreau deoarece nu vreau sa se agraveze mai tare. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| ElenaMaria1979 a răspuns:

Draga, Spaima!
Sunt de parere sa mergi la un medic specialist, medicina interna ca si specialitate. Sa faci un consult complet, faci ce-ti recomanda ca si investigatii sa faci si atunci ai un raspuns clar ce sa faci!
Sanatate multa!

| spaimaspaima explică (pentru ElenaMaria1979):

Am fost si mi-a dat un tratament bazat pe vitamine a zis ca am lipsa de calciu si o zis ca e posibil sa am si intindere musculara! diagnostic : spasmofilie asa crede ia acuma. nu stiu o zis ca daca nu imi trece dupa tratamentu asta de 3 luni 10 zile in fiecare luna restul pauza sa merg sa imi fac ceva investigatii mai amanuntite!

| ElenaMaria1979 a răspuns (pentru spaimaspaima):

Daca te-a gasit cu spasmofilie, atunci este ceva destul de serios. Faci pauza cu sportul momentan si ai mai mare grija de sanatatea ta!
Mergi si fa-ti toate investigatiile ce ti le da de facut!
Bafta multa si insanatosire grabnica!

| spaimaspaima explică (pentru ElenaMaria1979):

Si este posibil de la aia sa ma doara si sternu, coastele eu asa simt?

| ElenaMaria1979 a răspuns (pentru spaimaspaima):

Da, este foarte posibil! Dar, daca vrei, mergi si la pneumologie ( specialitate ce tine de plamani ), pentru orice eventualitate si sa faci si acolo un consult complet si asa excluzi vreo problema la plamani.
Multa sanatate!

| spaimaspaima explică (pentru ElenaMaria1979):

Am facut radiografie la plamani nu am nimic! nici la coaste nu e fisurat nimic big grin
E grava spasmofilia am scris pe net si eu nu am nici una din simptomele alea mai grave sa zic. doar mi s-o decojit pielea din palma putin! si ma doare sternu si coastele de langa stern doar cand apas sau cand ma misc in anumite pozitii!

| ElenaMaria1979 a răspuns (pentru spaimaspaima):

Ma bucur ca esti ok la radiografie!
Acum nu intra in panica!
Mergi sa faci analizele ce le ai de facut si dupa ce sunt gata toate rezultatele vei sti exact ce ai.
Trebuie sa urmezi tratamentul ce ti l-a dat, dar asta nu inseamna ca nu mai faci miscare deloc! Adica nu stai in pat toata ziua! Nu mai faci ceea ce faceai inainte! Intreaba ce fel de miscari poti face? Inaot ai voie sau nu?
Bafta si nu te demoraliza, nu este cazul! happy

| spaimaspaima explică (pentru ElenaMaria1979):

Trebuie sa iau acuma 10 zile din luna asta ce mi-o scris dupa aia fac pauza 20 de zile iau iar 10 zile tratament tot asa timp de 3 luni. Dar dupa primele 10 zile daca nu simt nici un rezultat ca mai ma lasa durerea sau ceva merg la specialist de azi am inceput sa iau tratamentu! Uite aici sunt eu poti vedea cum ma antrenam https://www.youtube.com/watch?v=UtS1aUe8c-U is foarte dezamagit ca nu mai pot sa fac acum ca asta ii visul meu dar eu nu renunt! sper sa pot sa fac din nou! Multumesc Elena pentru toate raspunsurile :)

| ElenaMaria1979 a răspuns (pentru spaimaspaima):

Am vazut filmuletul. Foarte interesant dar, destul de solicitant!
Bafta multa si insanatosire grabnica!