| LauDi a întrebat:

Bună ziua TPU, am o întrebare legată de sănătate. Deci am vârsta de 16 ani și aș dori să știu dacă mai pot face vaccinul pentru HPV (boala aceea cu transmitere sexuală foarte comună care cauzează mai multe tipuri de cancer, de multe ori neprezentând simptome).
Întreb acest lucru deoarece am auzit că de obicei se face între 11-12 ani cu două doze și pentru adolescenți și adulți cu 3 și mai întreb deoarece nu am auzit niciodată vorbindu-se despre vaccinurile împotriva bolilor cu transmitere sexuală la știri.
Deci pot să mai mi-l fac, unde pot să mi-l fac și cât ar costa?
Mulțumesc în avans pentru răspunsurile care a să mi le oferiți!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Se poate face la orice varsta, intr-adevar dozele se maresc. Eu am facut prima doza la 14 ani si nu pentru ca nu am vrut mai devreme, ci pentru ca nu am gasit. Nu prea se mai gasesc. Nici in spitaluri, la doctori de familie nu mai vin. Si cu toata harmalaia asta cu covidul nu prea se mai pune accent si pe HPV.
Eu am gasit cu foarte mult noroc 3 doze la o farmacie si le-am cumparat (erau ultimele 3).
Si da, vaccinul poate fi facut la oricr varsta dar, conform medicilor ginecologi, cu cat il faci mai rapede cu atat are o eficienta mai buna.
Si teoretic primesti niste avantaje de la stat daca esti sub o anumita varsta, dar practic nu.
Asa ca iti recomand sa nu te increzi in stat si sa nu astepri sa treaca timpul
Succes!

| LauDi explică (pentru anonim_4396):

PS: Sunt băiat și am auzit că se face și la băieți deoarece poate cauza cancerul de penis sau de anus, iar dacă nu îmi cauzează mie probleme poate fi transmis partenerului și să îi transmită ei simptome. Am căutat pe net și l-am găsit la 800 de lei 3 doze!

| anonim_4396 a răspuns (pentru LauDi):

Te felicit pentru alegerea ta de a te vaccina! happy
P.s: sa ai grija sa il cumperi din surse sigure, cum ar fi farmacii

5 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Adreseaza aceste intrebari medicului tau de familie!

| LauDi explică:

PS: Pentru a nu cauza confuzie (deoarece au nume similare), în întrebare e scris despre HPV nu HIV.