| Iuliana_Andreea_1996 a întrebat:

Buna ziua TPU am si eu o problema.
Am cumparat o masina de la un individ si nu era pe numele lui, masina era pe numele la o femeie din alta localitate. Doamna respectiva i-a vandut masina celui de la care am luat-o eu dandu-i si fiacal dar fiacalul pe care doamna i l-a inmanat e la mine in masina si acum. Eu am facut contract de vanzare cumparare cu acel individ ( el ne fiind trecut in cartea masinii sau pe certificat) doar pe un contract de vanzare cumparare... Dupa un an de zile am primit citatie de judecata "chemat in garatie" de in proces cu proprietara masinii. Asa scrie. M-am uitat pe net la dosar si proprietara masinii este RECLAMANT, domnul de la care am luat masina este PARAT si eu sunt CHRMAT IN GARANTIE! Va cer ajutorul deoarece nu stiu ce inseamna asta dc sunt chemat. Eu la randul meu am fost tepuit de acest individ! Dau funda... urgent!
Scuzati categoria dar e cea mai cautata! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| UsualBoy a răspuns:

Mda, situația este un pic cam complicată dar nu fără rezolvare. În cazul unor amenzi trebuie verificat cine era posesorul mașinii la data întocmirii amenzii. După verificarea proceselor verbale de contravenție ori dosarului de executare silită (dacă este vorba de o amendă CNADR-pentru lipsa rovinietei) instanța va obliga în consecință achitarea lor de către contravenient. Singurul lucru pe care tu trebuie să-l demonstrezi este că la data constatării contravenției, amenzii, ș.a.m.d. nu erai posesoarea mașinii. Reclamanta și pârâtul trebuie să prezinte dovada vânzării prin contract și dovada radierii fiscale a masinii, iar tu trebuie să prezinți contractul de vânzare. Poți trimite către instanță o notă cu caracter precizator în care să prezinți situația de fapt reală. Dar să știi că dacă ai fiscalul de la doamna din Covasna, nu-ți mai trebuie alt fiscal, pentru că cel de la care tu ai cumpărat mașina nu a declarat-o la fisc, e ca și când tu ai cumpărat mașina direct de la proprietară. Așadar, amenda și cheltuielile de judecată va cade în sarcina căruia a avut drept de posesie asupra mașinii la momentul constatării contravenției, amenzii CNADR etc.

7 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Ca sa intelegi mai bine despre ce e vorba, ar fi bine sa mergi la Arhiva Judecatoriei si sa ceri dosarul la studiu pentru a vedea cererea de chemare in judecata a doamnei. Acolo vei vedea despre ce e vorba. Poate ca a fost inselata de cel care ti-a vandut masina si cere despagubiri sau poate cere anularea contractului dintre ei. Ar mai fi o varianta ca ea sa-l reclame pentru fals in acte, ceea ce ar fi foarte grav. Ar putea fi o masina furata.

| alin131 a răspuns:

Cred ca procesu este pentru a lua masina pe numele lui pentru ca nu a facut actele la timp. Tu ai cumparat-o de la el si ai acte doveditoare, ai si fiscal de la ea catre el deci esti ok.

Nu iti ia masina daca ai avocat bun.

Deci da-ti interesul si rezolva, ia legatura cu doamna si vezi ce doreste.

| mezeicristina33 a răspuns:

Du te la politie explica le ce s-a intamplat sigur vor gasi ei o solutie, cheama un avocat bun!

| UsualBoy a răspuns:

Te pot lămuri numai că dă-mi te rog câteva detalii: Pe al cui nume este înscrisă mașina, prin ce metodă ați încheiat actul de vânzare intre tine și acel individ și în ce constă țepuirea ta de la acel indivi?

| UsualBoy a răspuns (pentru UsualBoy):

În cel mai probabil caz, după spusele tale, reclamanta a fost somată privitor la unda-două amenzi de circulație și rămâne Instanței să stabilească cine trebuie să achite acea amendă. Probabil că mașina nu a fost înscrisă la timp de cumpărător!

| Iuliana_Andreea_1996 explică (pentru UsualBoy):

Deci masina esti pe numele doamnei, care i-a vandut masina lui iar el mie.
Iar el nu mi-a mai dat fiscal la ea.
Am facut cu el doar contract de vanzare cumparare, si a zis ca imi va trimte fiscalul peste 2 zile si nu a mai trimis nimic. Eu fiind din Bacau, el de la Onesti iar doamna de la Covasna.
Doamna e reclamanta, pâratul este el, iar eu sunt chemata in garantie. Masina am cumparat-o acum 1 an in decembrie. Dupa ce am vazut ca el numai raspunde am incercat sau de doamna de la Covasna si i.am trimis un mesaj pe Facebook nici ea nu a raspuns dar nici el. Si nu am avut ce face.

| suntserios a răspuns (pentru Iuliana_Andreea_1996):

Cel mai probabil doamna respectiva a primit amenzi de circulatie pentru ca masina este practic pe numele ei inca si l a actionat pe samsar in judecata ca sa scape de masina... asa daca nu cumva actele de vanzare cumparare au fost false/ nu a dat banii samd.

Niciodata nu pricep de ce se complica lumea sa cumpere masini de la intermediari din astia suspecti

| UsualBoy a răspuns (pentru Iuliana_Andreea_1996):

Mda, situația este un pic cam complicată dar nu fără rezolvare. În cazul unor amenzi trebuie verificat cine era posesorul mașinii la data întocmirii amenzii. După verificarea proceselor verbale de contravenție ori dosarului de executare silită (dacă este vorba de o amendă CNADR-pentru lipsa rovinietei) instanța va obliga în consecință achitarea lor de către contravenient. Singurul lucru pe care tu trebuie să-l demonstrezi este că la data constatării contravenției, amenzii, ș.a.m.d. nu erai posesoarea mașinii. Reclamanta și pârâtul trebuie să prezinte dovada vânzării prin contract și dovada radierii fiscale a masinii, iar tu trebuie să prezinți contractul de vânzare. Poți trimite către instanță o notă cu caracter precizator în care să prezinți situația de fapt reală. Dar să știi că dacă ai fiscalul de la doamna din Covasna, nu-ți mai trebuie alt fiscal, pentru că cel de la care tu ai cumpărat mașina nu a declarat-o la fisc, e ca și când tu ai cumpărat mașina direct de la proprietară. Așadar, amenda și cheltuielile de judecată va cade în sarcina căruia a avut drept de posesie asupra mașinii la momentul constatării contravenției, amenzii CNADR etc.