| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a întrebat:

Buna ziua TPU! Anul trecut prin noiembrie m-am dus la spital si am fost operat de unghie incarnata la ambele degete mari de la picioare. Acum 1 saptamana si ceva mi s-a facut la loc unghia incarnata la degetul mare de la piciorul drept exact acolo unde am fost operat! Am incercat sa mai tai din unghia pe care crescuse carnea si se umflase dar nu am reusit prea multe. Acum carnea e tot umflata si a crescut peste colturile unghiei la acel deget! Este umflata si doare! Cine stie cum sa pot scapa de unghie incarnata fara interventie chirurgicala? Nu mai vreau sa fiu operat acolo deoarece nu cred ca stiti cat de naspa e sa te opereze un doctor in scarba si mai ales chinul ala ce l-am avut cu bandajele. Prima data cand am dat bandajele jos era ditamai gaura in deget in partea operatie iar acolo erau infipte niste bandaje si a durut de moarte cand le-am scos, e prea dureros pentru a mai face o interventie chirurgicala! Stie cineva cum pot scapa de unghie incarnata fara interventie? Stie cineva macar cum sa reduc acea imflamatie ce a crescut peste partea aceia de unghie macar? Din cate am auzit sunt unii ce au scapat de unghie incarnata doar taind partea aceea de unghie dar eu nu pot deoarece a crescut carne acolo.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte greu sa scapi de o unghie incarnata. E important sa nu ajungi in stadiul respectiv, ci sa iti tai corect, o data pe saptamana unghiile, ca sa eviti incarnarea. Din cate spui tu, data trecuta ai asteptat enorm de mult si, ca sa nu iti amputeze degetul, medicul a fost nevoit sa iti puna mese (care, evident, te-au durut). Daca vrei sa nu mai patesti asa, trebuie sa ajungi urgent la medic, in maxim 48 de ore de cand a inceput sa se umfle degetul. Daca ajungi la timp, operatia va fi foarte simpla, nu vei avea pansamente si nici mese. Daca te duci dupa o saptamana de la debutul infectiei, nici o anestezie din lume nu va mai tine, asa ca vei suporta dureri serioase. Insa daca te duci imediat cum vezi ca e ceva in neregula, ca sa scapi usor. Pana maine, cand ajungi la medic, pune gheata local.