| Alinush1993 a întrebat:

Buna ziua tpu.Azi dimineata am avut tensiune 14 cu 9 ce-i drept dupa ce aseara am exagerat cu alcoolul iar adineauri dupa ce mi-a mai trecut putin mahmureala am avut-o 12 cu 7 adica tensiune optima.Precizez ca am aproape 22 de ani ekg am facut si a iesit perfect iar colesterolul bun. colesterolul total, colesterolul rau si trigliceridele le am la un nivel perfect.E ceva care sa ma ingrijoreze acel 14 cu 9? Sau a fost doar o crestere temporara datorita faptului ca am consumat mai mult alcool decat ar fi trebuit aseara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jmekerashu a răspuns:

Nu e nici un motiv de îngrijorare. SUnt efectele mahmurelei. Uite aici niște remedii pentru ai diminua simptomele - http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturale-pentru-mahmureala

P.S. Totuși rămâne o enigmă de ce un om de 22 de ani și-ar măsura tensiunea (mai ales atât de des).

1 răspuns:
| Pinocchio a răspuns:

Ai un motiv anume pentru care mereu verifici T.A?
Seara dupa o zi obositoare +- alcool poate modifica valorile tensiunii arteriale, dar acum e ok.
Daca simti ca ceva nu e in regula cu tine, fa o vizita la medicul tau de familie.