| Razvan1998mc a întrebat:

Buna ziua TPU, De abia am facut 17 ani si pe 15 septembrie reincep orele de bascket...avand 1. 74cm si 17 ani as mai putea sa cresc inca 5 cm pana la 18 ani? ...mentionez ca de pe la 15 ani am crescut 12 cm pana in prezent.Multumesc TPU!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

In teorie poti sa mai cresti pana la 24 de ani. 5 cm intr-un an este destul de mult. Daca esti hotarat, poti sa faci si tractiuni la bara, aparent ajuta, dar si baschetul e foarte bun. Trebuie sa stii ca fiecare organism e diferit si avem alt grafic de crestere. Eu spre exemplu nu am mai crescut de loc dupa 15 ani, dat aveam deja 1.85. Google dupa "crestere inaltime", ai sa gasest fel de fel de pareri si de exercitii. Dieta este si ea importanta.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate sa cresti inca 5 cm.