| alexandru135 a întrebat:

Bună ziua TPU! Pot să stau pe telefon dupa operatie oculara prin metoda Lasek prk dacă mă simt mai bine si nu ma deranjează lumina telefonului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhatABeautifulDay a răspuns:

Ochii tai au nevoie sa se refaca si sunt mai sensibili dupa operatie si folosirea PC-ului si smarthphone-ului i-ar obosi. Acorda-le putin timp.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Dupa opeartie timp de 2-3 saptamani este interzis sa privesti un ecran electronic.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Nu prea. Cat timp a trecut de la operatie? In primele 48 de ore ar fi bine sa le cam eviti ca pe ciuma. Abia dupa primele doua zile ar fi in regula sa le folosesti, insa nu in exces pentru prima saptamana!

| WhatABeautifulDay a răspuns (pentru WhatABeautifulDay):

Ochii tai au nevoie sa se refaca si sunt mai sensibili dupa operatie si folosirea PC-ului si smarthphone-ului i-ar obosi. Acorda-le putin timp.

| Amigoiulian a răspuns:

Orice operație are secretul ei și complicațiile ei, ca prin urmare multe lucruri se pot întâmpla, dar nu și-n cazul asta, nu cred ca îți va afecta ochiul faptul ca stai pe telefon. Ceea ce contează într-adevăr e sa nu stai mult (pe telefon), sa nu îți încordezi privirea și cel mai important lucru, sa nu te lovești!
Încă ceva (luminozitate telefon ține-o aprinsa atât cât ai nevoie, nu mai mult)