| LupuMia a întrebat:

Buna ziua TPU, revin cu o noua problema, de aseara simt o usoara usturime in zona intima, tin sa precizez ca de cateva zile iau augumentin 1000mg dimineata si seara, pe prospect scrie la reactii adverse candidoza. Tare mi-e frica sa nu fie asta pentru ca abia acum 2 saptamani am terminat un tratament pentru candida si chiar imi este frica. Secretia mea este transparenta si destul de abundenta dar nu are miros urat. Un sfat va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AutumnDay a răspuns:

Buna! Cel mai probabil iti va reaparea candidoza daca nu iei ceva urgent. In timpul tratamentului cu antibiotic este bine sa iei o pastila de Fluconazol 150mg tocmai pentru a preveni aparitia candidozei. Da o fuga repede la farmacie pentru pastiluta. Eventual, o poti combina cu ovule vaginale. 4-6 ovule Cervugid, Polygynax sau Gynozol. Mie Cervugid mi se par cele mai ok ca si compozitie.
Pe langa Augumentin iei si probiotice si ceva pentru protectie gastrica? Daca nu, ia macar cateva zile, pana la terminarea antibioticului, Omez pe stomacul gol, inainte de Augumentin si Eubiotic sau ceva similar la cateva ore bune dupa administrarea antibioticului. Sau poti exclude Omez si iei doar Eubiotic pentru refacerea florei intestinale.

| LupuMia explică (pentru AutumnDay):

Multumesc foarte mult, sunt foarte sensibila ma lupta cu candida din luna in luna si tare mi e frica sa nu fac si acum din cauza antibioticului.
Iar doar augumentin fara pansament pentru stomac sau altceva.

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Te predispune da nu te infecteaza cu candida.

| sorin_6068 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la farmacie sa explici situația iar farmacista cu siguranță îți va recomanda fie un tratament cu ovule sau spalaturi