| hmm134025 a întrebat:

Bună ziua TPU. Sunt constipată de vreo 6-7 zile crying sunt și balonată rău și mă simt nașpa. I-am zis mamei acum vreo 4 zile și am luat zilnic dimineața și seara cărbune activ dar n-a avut niciun efect. Am auzit că dulcolax este un laxativ bun. Merită să cumpăr? Vând la farmacie copiilor de 15 ani? Câte drajeuri iau pe zi? Trebuie să le iau la o anumită oră? Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Ulei de ricin. Sau alt "sirop" de la farmacie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E grav daca esti constipata.
Recomand un pahar cu lapte in care pui o lingura de gem si o lingura de drojdie.
Si zeama de la varza murata ajuta.
Sau suc de portocale stoarse din fruct.
Dar ar fi bine sa fie aceste lichide reci si in cantitate mare.(un litru sau mai mult)
Atentie pe viitor

| LittlePoppy a răspuns:

Carbunele nu este pentru constipatie. Ma tem ca mai rau ti-a facut.
Bea ceai de crusin. Bea moare de varza daca ai. Cel mai bine dimineata, dar se poaate oricand.
Dulcolaxul ajuta daca e o forma usoara. Farmacista iti spune cate sa iei si cum. Intreab-o.

| AlinMrs a răspuns:

Tine cont de sfatul unui medic pentru inceput sau farmacist pentru a trata problema asta. Si pe viitor alimentatie bogata in fibre, aport suficient de lichide, sport.

| Phoenix1994 a răspuns:

Draga mea, cumpără ceai de crușin și un supozitor, asta să înmoi atât înăuntru cât și pe dinafară. Știu că supozitorul este cam incomod, dar ajută. Iar pe viitor, să bei/mănânci cât mai multe lichide sau fructe.