| Blossomis a întrebat:

Buna ziua tuturor.

AM inceput sa mananc mult mai sanatos.

M-am obisnuit sa mananc biscuiti belvita,legume si orez basmati cu orz salbatic.

Problema este ca nu ma simt in stare nici sa merg pe strada,nu am energie mai deloc.

Imi este somn mereu chiar si la scoala chiar daca dorm si dupamiaza.

Mananc destul de putin si fac si sport dar nu prea mult pentru ca nu ma simt in stare.

Nu mai suport sa mananc mancare gatita si carne,pur si simplu nu imi place.

Beau cam un litru pe lapte pe zi.

Acum cateva luni nu mancam foarte sanatos,mai mult cartofi prajiti,pizza, carne, etc.

Mi-a fost greu sa renunt la mancarea care o mancam in mod normal dar atunci macar puteam sa merg pe strada.

In decembrie aveam 62-63 kg iar acum am 58 kg la inaltimea de 1.70.

Ce e de facut? ce as putea manca ca sa am energie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Lynna a răspuns:

Eu cred ca a fost prea brusca trecerea ta de la pizza si cartofi prajuti la legume, mai ales daca nu mancai legume inainte. Inceara sa combini cele doua tipuri de macare si vezi cum te simti.
Bafta

| Doηηa a răspuns:

Așa pățesc și eu când mă înfometez puțin.
Mănâncă ceva mai consistent pentru ai da energie corpului. Dacă tu mănânci puțin, pofta de mâncare scade din ce în ce mai mult.
Dacă mai continui cu acest regim alimentar mai strict, o să ajungi la spital ca și mine(nu mai puteam nici să mă țin pe picioare, credeam că o să se întâmple ceva tare rău cu mine, nu vreau să-mi amintesc).

| Azµre a răspuns:

Mănâncă normal că nu ești gras, poți avea chiar o anemie!

| DraudeS a răspuns:

Fa-ti un regim in care sa contina carne, lapte si legume-fructe. 5 mese pe zi, cantitati mici. 3 principale iar 2 o gustare intre ele. Masa de dimineata este cea mai importanta.

Sanatate!

| KodrutZ a răspuns (pentru DraudeS):

Complet gresit si aberant.
@Blossomis: Urmareste-ti cu atentie tot ce maninci si calculeaza caloriile. Renunta la lapte si bea cel putin 2 litri de apa pe zi. Plata e ideal, cu Ph-ul cit mai mare, macar un 7.5 (Azuga e foarte ieftina si are Ph vreo 8.3, de exemplu). Vegetalele sa fie cit mai putin gatite, dar - greseala pe care o fac multi cind trec spre vegetarian - trebuie sa maninci mult mai mult cantitativ decit atunci cind foloseai vegetalele doar ca garnitura. De exemplu, la micul dejun poti minca doar banane, insa trebuie sa maninci cel putin 5 pentru a avea energie/nutrienti pina la prinz. Uite o unealta utila - http://www.calculator.net/calorie-calculator.html
P.S. Fii foarte atenta la intervalele dintre fructe si apa si dintre fructele dulci si cele acrisoare, combinatiile astea pot da gaze (deci NICIODATA banane cu portocale sau mere acrisoare, de exemplu).

| DraudeS a răspuns (pentru KodrutZ):

"Complet gresit si aberant."? Te rog frumos sa-mi argumentezi toata "greseala" mea. I-ai facut un tratament de Hollywood aici sau ce? La micul dejun cel putin 5 banane? Tu ai idee despre ce vorbesti macar? Cel putin 5 banane de dimineata pe stomacul gol? Scuza-ma ca-ti spun prietene, dar mai consulta cartile nu internetul, iar daca tu detii o diploma de nutritionist, apuca-te de alta meserie.

Sanatate!

| KodrutZ a răspuns (pentru DraudeS):

Carne+lapte = mult prea multa proteina animala>cancer
Contrar a tot ceea ce ni se baga pe git de mici, omul e facut sa fie ierbivor.
Apropos de carti, consulta The China Study (e si tradusa in romaneste, fix Studiul China ii zice, http://www.elefant.ro/......6969.html.

| DraudeS a răspuns (pentru KodrutZ):

Imi pare rau, nu consult dietele chinezesti. Daca vrei sa o luam babeste, stramosii nostri au trait bine si sanatos din carne si lapte. Prea multa proteina animala? Ce contine laptele, te intreb si eu? Omul este facut sa fie ierbivor? AI pune pariu pe asta? Nu mai are rost ca ma enervez si mai tare. Este cum spui tu, eu is ala prost ca spun din cap si nu de pe internet, nu am 30 de diplome si o varsta de peste 50 de ani sa ma pot declara profesor, sper sa tina regimul tau de minim 5 banane pe zi de dimineata, iar operatia sa o platesti tu. Iertare pentru deranj!

Sanatate!

| KodrutZ a răspuns (pentru DraudeS):

Nu e vorba de diete, e vorba de un studiu pe mase mari de oameni/zone/obiceiuri alimentare si relatia dintre alimentatie si bolile cu indidenta peste medie in zonele respective. Lol, operatia pentru ce? Tanti asta e de pe alta planeta cumva - http://www.youtube.com/watch?v=85R5Fb_DCzY?

| DraudeS a răspuns (pentru KodrutZ):

Te rog sa te interesezi ce patesti tu daca mananci minim 5 banane pe zi dimineata pe stomacul gol. Sucul ala gastric ce este eliminat ce pazeste? Imi vorbesti despre studii? Iti vorbesc despre istorie! Acum sute de ani nu se faceau studii si lumea traia mult mai bine si mult mai sanatos ca acum. Crezi ca doctorii din Romania te vindeca pe..studii? In fine, asta a fost ultimul reply, sper ca n-ai luat-o in nume de rau.

Sanatate!

| KodrutZ a răspuns (pentru DraudeS):

Am discutat pe linga subiect, nu o iau in nume de rau, e o caracteristica minunata a majoritatii de pe TPU care are ceva in cap, totusi - unul zice una, altul zice alta, fiecare are sau nu dreptate, dar nici unul nu raspunde cu adevarat la intrebari. Doctorii din Romania nu te vindeca pe nimic, interesul e sa fii bolnav si sa nu mori, pentru a fi muls de bani. Nu e vorba de doctori anume, ci pur si simplu asa merge sistemul/societatea. Studiile pe care le-am mentionat se bazeaza pe istorie. Acum sute de ani speranta de viata era mult mai mica, nu neaparat datorita alimentatiei, dar... sanatate! Nu ajungem nicaieri si, din pacate, nu ma plateste nimeni sa contribui cu continut la mizeria asta de site.

| DraudeS a răspuns (pentru KodrutZ):

In prma propozitie nu stiu daca ai fost sarcastic sau nu in modul ironic. In fine. Cat despre doctorii din Romania, asa este, in proportie de 90%, dar poti fi uimit de ce abilitati si suflet au unii (rari fiind) medici. Acum sute de ani si rata mortalitatii in valoarea varstei mai mici era mult mai mare, nu prea ajungeau sa moara la 80 de ani, mureau la 60, dar pana la varsta de 60 de ani nu suferea de bolile de care suferim noi de la 20 din cauza mediului inconjurator.As prefera o gaina din curte facuta pe soba cu niste cartofi din gradina mea, copti pe soba mea in schimbul unui meniu KFC. Legat de site, sunt nou, habar nu am de cine este condus, iar la capitolul "Sanatate", din ce am vazut, as bana multe conturi admin de-as fi.

Sanatate!

| KodrutZ a răspuns (pentru DraudeS):

Bingo - ai pus punctul pe i aici, problema e ca, daca e sa discutam de calitatea mediului si a hranei de la oras, mai bine maninci 4 banane si bei un pahar de apa cu 30 de minute inainte decit sa bagi la micul dejun o felie de piine cu aditivi la care mai adaugi niste emulsie de grasime cu sare si aditivi, ehem, sunca, linga care mai pui o felie din aceeasi piine, dar cu margarina si pectina+zahar+aroma sintetica de un fruct oarecare...ehem, gem/dulcata, la sfirsit un pahar mare de lapte de vaca stresata de pe la unguri sau din Polonia, ca ale noastre saracele nici lapte nu mai dau de cind l-au vazut pe Basescu la tv.
P.S. Eram ironic/sarcastic la modul general, nu ne includeam pe noi acolo, doar ca ne apropiam de o situatie de genul ala. Eu consider ca ne-am contrat civilizat si chiar pot spune ca mi-a facut placere.
P.S. 2 Daca vrei sa vezi conturi banabile si posturi de te crucesti efectiv, indiferent de orientarea religioasa, arunca o privire pe la Religie...winking

| DraudeS a răspuns (pentru KodrutZ):

Chhh. Vad aici destul de multi utilizatori "medici" care-ti recomanda antibiotice pentru dureri stomacale. Cred ca in "Religie" gasesc in principiu foarte multe contraziceri stupide ale teoriilor conspiratiei. Raman pe domeniul medical pentru ca in capitolul religiei, sunt la paman, si la propriu si la figurat.

Sanatate!

| KodrutZ a răspuns (pentru DraudeS):

Merita vizitat tocmai fiindca e un substituent excelent al categoriei Bancuri.winking

| Sh4Dow a răspuns:

Sa mananci ca un om normal happy. Nu te sfatuiesc sa mananci nesanatos sau ceva de genul asta... dar nu o sa te ingrasi daca mananci normal.

| vladutik a răspuns:

Si eu eram asa dar parintii tot ma bateau sa fac o cura cu oua de prepelita credeam ca e o prostie dar sa stii ca m-a ajutat foarte mult citeste si tu pe aici http://www.oua-de-prepelita.ro/articles/Cura_cu_oua_de_prepelita
Am uitat sa precizez trebuie sa le bei dar nu sunt rele daca chiar nu-ti plac sa le pui intr-un pahar si cu miere zahar si lamaie
Bafta, funda?

| Prince_Pyckolo_1992 a răspuns:

In primul rand fructe si legume, dar manaca si carne ( pui) peste, nu trebuie sa exagerez dar trebuie sati ei energia de undeva, sportul este foarte important, iti dau un exemplu : Barbati la tara mananca foarte gras( slana de porc, carne de porc, prajeala etc.) dar dupa asta depun munca robusta si elimina totul, acum gandeste-te aceiasi mancare sa o consume un om care sta toata ziua la un birou, se urca in masina si vine acasa( sar ingrasa si ar aparea probleme de sanatate) SPORTUL ESTE IMPORTANT SI FOARTE SANATOS poti manca orice(nu exagerat) cu conditia sa elimini prin activitate fizica

| GrigorieMas a răspuns:

Nu inteleg de ce face-ti asta, dar sa ajut nu sa critic. Ai putea incepe sa mananci dulciuri, sau sa iti cumperi vitamine si minerale, avand in vedere ca nu mai mananci mancare gatita, sau ai putea sa incepi din nou sa mananci mancare gatita. cum te-ai obisnuit sa mananci "sanatos" ai putea sa te obisnuiesti si sa mananci normal. Succes

Răspuns utilizator avertizat
| ggalilei a răspuns:

A,si am uitat sa-ti mai spun si alta metoda de slabit in afara de alergare:faci abdomene la tine acasa, in fiecare dimineata, serii de cate 30-40 de repetari daca poti.Ca sa ai stabilitate, iti fixezi varful picioarelor sub calorifer, incaltata cu adidasi sau slapi ca sa nu te raneasca, cu fata in sus si picioarele indoite, ca sa te poti flexa, si incepi sa faci abdomene.Primele zile o sa-ti vina mai greu, daca n-ai antrenament, dar dupa cateva zile ai sa vezi ce usor o sa le faci.Merita sa incerci, daca vrei sa slabesti fara a-ti "chinui" stomacul cu diete.Succes!

| Ana1998 a răspuns:

Sa inteleg ca vrei sa slabesti? Ei, bine si eu am avut aceleasi probleme chestia e ca te-ai lasat asa dintr-o data de mancarea pe care o mancai zilnic. Incerca sa mananci si mancare gatita iti va face bine dar daca nu manca foarte mult. Manaca cat poti si incerca sa te echilibrezi. Renunta in fiecare zi la o cantitate foarte mica de mancare. Asta am facut si eu si a mers. Succes.