| Balus_Mario_1998 a întrebat:

Bună ziua tuturor, am și eu o mica problema. DAU FUNDĂ NORMAL. Deci problema mea este asta : Pot sa îmi decalotez penisul în stare flasca fără probleme, dar când este în stare erecta pot sa-l decalotez puțin. Întrebările mele sunt acestea: exista posibilitatea sa am fimoza, am mai avut asta la 6 ani parca țin minte.
Pot face fimoza de mai multe ori?
As putea sa-mi decalotez penisul și dupa sa-l țin în stare erecta, risc o parafimoza?
Apropo am 14 ani și sunt virgin, as vrea sa vorbească doar cei care știu cât de cât bine aceasta situație. Va rog tare mult sa ma ajutați, dau fundă. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Întrebările mele sunt acestea: exista posibilitatea sa am fimoza, am mai avut asta la 6 ani parca țin minte?
Raspuns : DA, este posibil in cazul in care fimoza NU a fost tratata corespunzator in perioada copilariei.
2,) Pot face fimoza de mai multe ori?
Raspuns : NU. Bineinteles cu conditia ca INELUL FIBROS sa fi fost eliminat chirurgical definitiv.
3.) As putea sa mi decalotez penisul și dupa sa l țin în stare erecta, risc o parafimoza?
Raspuns : DA. Fiindca este posibil ca inelul fibros in acest caz fiind plasat dupa gland sau chiar si santul balanopreputial, sa stranguleze trunchiul penisului intratat de tare/mult, incat prin blocarea circulatiei sangelui inspre inapoi, glandul penisului sa se umfle si sa se tumefieze din cauza instalarii parafimozei.
Este indicat ca toti cei care se afla intr-o astfel de situatie, sa se prezinte la sectia de Urologie a spitalului sau a unui cabinet particular, pentru a fi consultati de un medic urolog specialist, fiindca el este cel care isi da seama in ce mod se poate elimina afectiunea. Multa sanatate!

| Balus_Mario_1998 explică (pentru corbulalbrosu):

După ce mi am făcut operația de fimoza din copilărie, totul a fost foarte bine. Eu cred ca asta se întâmplă din cauza ca sunt virgin. Repet :pot face fimoza de 2 ori? ( operația a fost făcută bine)

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Balus_Mario_1998):

Singura, unica persoana care iti poate oferi un raspuns AUTORIZAT si de SPECIALIST este medicul urolog, cel care poate sa constate daca operatia de indepartare a fimozei la care ai fost supus in copilarie a fost corect efectuata... sau NU. Pana una alta absolut toata lumea (medicala sau nonmedicala), sustine ca ceea ce a facut el este perfectiunea intruchipata. Orice alte comentarii sunt inutile, de prisos si lipsite de sens.

| Donsavas a răspuns:

Fimoza nu prea se vindeca de la sine iar viata sexuala Nu ti schimba condiția medicală. La 14 ani esti destul de mare sa mergi la medic,pentru consult. Du te la med de familie si cere i sa te trimită la un urolog sa te consulte in zona intimă. Urologul e chirurg si te ar putea opera mai tarziu,and esti pregătit,la majorat sau mai devreme,cu acordul parantilor. El cunoaște mai bine alternativele.
Gândește te ca sunt bărbați care sunt circucmcisi de la naștere,nu e tarziu,ba chiar e mai bine acum ca poti decide tu asta. Iti poate tăia medicul doar frenulul sau tot preputul, daca e nevoie. Vei fi anesteziat local, deci nu vei simti durere si ti se vor da calmante, ca in timpul operației sa nu simti frica, pentru a nu reactiona.

| Balus_Mario_1998 explică (pentru Donsavas):

Pai nu cred ca am fimoza, îmi pot decalota penisul în stare fleasca, asa a fost mereu

| Donsavas a răspuns (pentru Balus_Mario_1998):

Da,dar indiferent de credința ta, o parere avizată e mai bine venită. Cere parerea medicilor, mergi la un consult si in functie de ce simti si de cum evaluează chirurgul problema, te hotărăști dacă o rezolvi sau nu.