| Nicol93 a întrebat:

Bună ziua, un tratament bun pentru acnee îmi puteți spune și mie. Și vara ăsta mi au apărut pete maronii pe fata, doar deasupra buzei de sus. Va mulțumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Buna Nicol! Banuiesc ca esti adolescenta si ai acnee, deci vorbim de un tratament intern (ce mancam?), extern (cosmetic). Mancam cu atentie deosebita la: semintele de floarea soarelui, uleioase, ciocolata, bauturi acidulate, cafea, tutun, altele dupa caz, care favorizeaza aparitia acneei. Extern folosim diferite creme si lotiuni de curatare pe baza de zinc fiindca se spune ca acneea apare datorita unei lipse a zincului din corp. Adesea medicul dermatolog poate oferi tablete cu zinc sau diferite lotiuni preparate special in farmacie insa trebuie stoarse cosurile si adesea raman semne. Petele maronii se numesc pistrui si se accentueaza la soare, uneori dispar iarna si reapar vara. Poti incerca masti ce le prepari tu acasa din apa cu bicarbonat de sodiu sau suc de rosii proaspat stors. Mai sunt si alte plante care ajuta insa trebuie incercat fiindca nu toate sunt potrivite tuturor, iar uneori ce ajuta pe unul, nu ajuta pe celalalt fiindca suntem unici! Avem multe lucruri in comun insa ne diferentiem totusi net! Numai bine!

| oykoj98 a răspuns:

Încearcă crema Skinoren dar aplica pe o suprafața mica ca sa ști daca nu cumva ești alergic la ceva ce conține, eu unul asta folosesc.

| Tess a răspuns:

Bună și ție. Da, pete maronii mi-au ieșit și mie, exact deasupra buzei de sus. Ziceai că am mustață! M-am dus la dermatolog și mi-a zis că nici măcar nu se pot scoate, fir-ar mama lor! Pentru acnee, suc de lămâie proaspăt - o lingură de suc, una de apă pentru că arde grozav. Te dai de câteva ori pe zi. Exact același lucru pentru petele de deasupra buzei dar de mai multe ori pe zi. Plus peeling cu zaț de cafea. Ai grijă că petele poate ți-au ieșit de la pilula anticoncepțională (dacă folosești). Înseamnă cu nu poți sta mult la soare, mai ales între orele de vârf (11-16). Ori dacă stai folosește o cremă solara +50 pe față. Mai multe informații aici - http://eumerit.blogspot.co.uk/......-casa.html

| Nicol93 explică (pentru Tess):

Mulțumesc mult!

| Aaammm a răspuns:

Eu iti recomand sa iei o pastila de doxiciclina timp de 10 zile dimineata.Seara te poti da cu Duac si Zynerit.Pentru punctele negre ( Pete maronii)poti utiliza Pilaten (o masca neagra) si daca vrei sa nu-ti mai apara cosuri poti renunta LA lactate si produsele grase si poti sa utilizezi si in gel numit Avène Cleanance. Daca iti mai apar cateva ocazional the poti da cu fond de ten de LA "Make up for ever".The pup