| Daniimarius a întrebat:

Va rog sa luati in serios! Deci, problema sta in felul urmator:de cand ma stiu am fost anxios si m-am temut intodeauna. Am 21 de ani,dar de cand eram mic,incepeam sa imi fac tot felul de scenarii horror,de la frici cand dormeam,sa nu fie cineva in camera, la frici ca vor pati cei dragi ceva. Acum insa, am o teama sa nu mor, o teama sa nu am probleme cu inima si am inceput sa am tot felul de obiceiuri, imi iau mereu pulsul sau daca am o emotie, ma tem ca nu cumva sa imi faca rau. Practic, sunt intr-o stare de frica continua, o frica irationala. Am inceput sa ma tem sa raman singur, crezand ca voi pati ceva rau sau voi muri. A trecut cineva prin asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Gigi777 a răspuns:

Nu sunt specializat in acest domeniu, dar vreau sa te ajut si incerc sa-ti ofer cateva sfaturi din cunostintele pe care le am.
Consider ca ar trebui sa iti petreci timpul cu prietenii tai, familia ta, in special, parintii tai te pot sprijini cu aceasta problema. Desigur, poti sa apelezi si la un psiholog, apoi poti sa mergi la un psihiatru daca nu a functionat consilierea cu psihologul.
Ai grija! Substantele pe care le poate prescrie pot sa-ti faca mai mult rau decat bine. Vreau sa pui mai mult accent pe consiliere cu psihologul. Daca nu functioneaza cu unul, incearca cu altul.
Incearca sa cauti cauza acestei frici si vorbeste cu cineva, preferabil cineva din familie, despre aceste frici. El te poate ajuta sa treci peste ele.
Iti doresc toate cele bune si multa sanatate!

| Daniimarius explică:

Frica este de moarte, stiu ca o aveam de mic, dar in momentul in care am avut primul atac de panica, am crezut ca voi muri. Si de atunci am capatat si frica de probleme cu inima, aceasta frica fiind lamurita la medic, dar a ramas ceva in mintea mea ca am ceva, datorita fricii irationale.

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Ai o anxietate de tip ipohondric. E o boala psihică. Mergi la medic.pentru tratament psihiatric!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești norocos ca nu ai și depresie de anxietate poți scapa cu tratament anxiolitic dar doar medicul psihiatru le eliberează nu psihologul dar cum am a menționat un user e bine sa mergi și la un psiholog pentru un rezultat mai bun.

| Daniimarius explică (pentru anonim_4396):

Mi-a fost afectata si vointa, si ambitia, crede-ma.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Din ce ai descris mai sus reiese ca ai dezvoltat un sindrom anxios asociat cu atacuri de panica. Multa lume se confrunta cu aceste doua patologii ale sistemului nervos. Exista mai multe cauze care stau la baza acestor boli printre care si eventualele traume psihice din trecut la care ai fost supus. Iti recomand sa iei legatura cu un medic psihiatru pentru initierea unui tratament anxiolitic si cu un psiholog pentru a primi sfaturi legate de cum poti depasi aceste atacuri de panica. Aceste afectiuni daca nu sunt tratate influenteaza in mod negativ calitatea vietii, din acest motiv fiind absolut necesar initierea tratamentului de specialitate. Nu trebuie sa ai retineri in a aborda specialistii mentionati mai sus avand in vedere ca pe primul plan este sanatatea ta! Cele doua afectiuni daca nu sunt tratate pot duce la complicatii mult mai greu de tratat precum este depresia!