| unu de nimic a întrebat:

va rog sa ma ajutati si pe mine! sunt costi din iasi si de o luna de zile am aflat ca am hepatiba cronica virala cu virus b, si am facut toate analizele si punctie tot, am fost la casa de asigarari sa depun dosarul pentru tratament si de acolo am aflat ca dureaza aproximativ 2 ani pana ce imi aproba dosarul si imi primesc tratamentul! mi-a spus doamna de la asigurari ca pana ce imi aproba dosarul sa imi caut un medic naturist si sa urmez un tratament natruist ca da rezultate mai bune... mi-a spus asa de parca as avea o raceala, nu o boala grava...cum ar veni lasa cate faci tu sanatos...nici nu o interesa...sunt foarte dezorientat nici nu stiu ce sa mai mananc...ma puteti ajuta cu un tratament naturist ceva care pana atunci sa nu se agraveze? rezultatele la analize sunt urmatoarele:
-ALT-58 U/l
-GA _ 6.200/mmc,GR 5.640.00mmc,Tr - 252.000/mmc
-AgHBs-pozitiv
-AgHBe-pozitiv
-Ac anti HBe-absent
-PCR deceleaza valori ale ADN/HBV:3.410.000.000 copii/ml.
se recomanda initiere terapiei cu ENTECAVIRUM-0.5mg/zi timp de 24 saptamani, cu evaluare clinico-biologica in spitalul clinic de boli infectioase iasi, va rug sa ma ajutati cu un tratament ceva sau poate pot face ceva sa-mi aprobe dosarul intr-un timp mai scurt! mai pot scapa de boala? am doar 18 ani si nu as vrea sa se agraveze boala poate pot scapa de ea! va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti scapa de boala, dar nici nu trebuie s-o lasi asa. Nu te lasa invins de refuzuri vino la Bucuresti la Institutul National de Boli Infectioase Matei bals, cred ca medicii de-acolo te vor ajuta sa gasesti o cale sa primesti tratament mai repede, nu in doi ani.
Conteaza mult ce rezultat ai primit la biopsie. Daca scorul Ishak e sub 7, atunci tratamentul antiviral nu iti este recomandat, efectele lui adverse fiind mai serioase decat beneficiile. daca e 7, tinand cont de incarcatura virala mare, poti beneficia de tratament si efectele lui pozitive depasesc importanta reactiilor adverse.
Nu ma pricep la tratamente naturiste, dar iti dau cateva idei de dieta: nu ai voie alcool, nici o picatura, de nici un fel. Nu ai voie prajeli, carne de porc, grasimi animale. Ai voie sa mananci doua oua pe saptamana, nu in aceeasi zi si numai fierte. Interzis: cartofi prajiti, carne de porc, cascaval, branza topita, branza telemea grasa. Poti manca piept de pui, carne slaba de vita, peste slab, fierte, inabusite sau pe gratar. Pune cat mai putin ulei in mancare, nu cali niciodata ceapa sau legumele. mananca multe lactate, in special lapte degresat si cat mai multa branza dulce de vaci (preferabil facuta in casa din lapte de la tarani). Branza dulce de vaci nu trebuie sa-ti lipseasca in nici o zi. la fel mierea adevarata. Mananca multe fructe si legume proaspete. Nu manca dulciuri concentrate, chimice si nu bea sucuri din comert. Nu fuma, nu bea mai mult de o cafea pe zi (sau la doua zile), nu folosi indulcitori chimici. Nu manca alimente mucegaite sau vechi. Nu pierde nopti, nu fuma ai grija sa dormi suficient.

| alma a răspuns:

Buna Costi, si eu sunt diagnosticata ca fiind purtatoare de virusul hepatitei B, a fost un soc pentru mine la inceput, dar mai m-am linistit cand mi s-a spus ca sunt doar purtatoare de acest virus si pot trai cu el fara sa-mi afecteze ficatul, am consultat o doctora romanca ce locueste in America si care m-a ajutat. Poti lua legatura cu ea la adresa Mirela_wagner@yahoo.com,sigur iti va raspunde, nu uita sa-i trimiti si analizele, toate tratamentele sunt naturiste si sper sa te ajute. Multa sanatate si sa auzim de bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hepatita cronica cu virus B, (prezent antigen australia?), nu este atat de grava de aceea si formele dureaza mai mult pentru ca sunt alte boli mai grave cum sunt cancerele si au intaietate, exista tratamente homeopate foarte bune, sper ca stiti ca daca aveti antigen nu scapati toata viata de el, nu se pozitiveaza decat periodic, dar puteti face tratamente naturiste, homeopate, un regim echilibrat fara grasimi, tutun, cafea... va aduce pe linia de plutire, acum sa stiti ca fiecare organism are cate ceva, ce aveti dv se remediaza destul de repede. Dr Cadar daca sunteti din Bucuresti este un homeopat de exceptie.
Referitor la ENTECAVIRUM-este un antiviral si un antinflamator, nu stiu ce alte manifestari aveti nu stiu daca antigenul este prezent, nu stiu daca hepatita este compensata sau nu, ce alte boli aveti? se poate trai cu asta, stati linistit, sunt oameni cu hepatita cronica B care n-au facut tratament si au ajuns la adanci batranete tinand regim, somn la ore fixe daca se poate, dar in principal regimul este de baza, sper ca ati inteles ca asta este modul dv de a trai pe viitor.

| unu de nimic explică:

Va multumesc la toti! daca muraturi nu am voie. dar gogosari in otet am voie?