| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Buna ziua, vin cu o serie de probleme și aș dori sa nu fie luate în glumă.

Am fost diagnosticat cu : Hipertensiune, tahicardie, bradicardie, stadiul 3 risc cardiovascular foarte mare

Diagnostice psihice: Schizofrenie, anxietate generalizata, tulburare de personalitate

Problema este mi s o dat o punga de medicamente le iau cum trebuie însă nici o schimbare nu simt, tensiunea este un AVG: 180 cu 130 și pulsul undeva între 130-170

Da ți mi un sfat ce as putea sa mai fac, pentru că viața pe care o duc este una care nu voiam să o am, sa vina salvare la fiecare 2 zile după mine

Precizez că am 22 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te putem la în glumă, dar nici tu să nu iei medicii prea în serios.
Chiar dacă iei pilule, schmbarea nu este instantanee.

| Catrice a răspuns:

Nu-s medicamentele bune, logic.

| RobertMoon a răspuns:

Probabil ca trebuie sa astepti mai mult timp ca sa isi faca efectul medicamentele pe care ti le-a recomandat doctorul sau in cel mai rau caz corpul tau nu raspunde la tratament. Cel mai bine este sa consulti si alt doctor, poate ca ai probleme serioase. Tensiunea este mare, pulsul enorm, eu am in jur de 65 batai la 22 ani.

| Invictusman a răspuns:

Salut! Sper ca să nu deranjez prin aceasta întrebare, aveai aceste diagnostice cât părinții erau în viata? Sau după ce s-a întâmplat. tragedia cu părinții ai toate aceste probleme? Și mi-e mi-o murit un părinte de la covid, știu cum este și prin ce treci.
Pe ce baza ai acest diagnostic de schizofrenie? Prezinți halucinații vizuale și auditive? Delir? Realitatea distorsionata?
Paranoia? Eu zic sa mai mergi la un medic psihiatru, sau ai fost internat în urma tentativei de sinucidere și ți au pus acest diagnostic cei de la spital?

Știu ca ai rămas fără parinti și ți tare greu, sincer îmi pare rău prin ce treci, am rămas mut când ți am văzut acea întrebare, nu mai știam ce sa îți răspund, la câteva zile apoi mi o murit si mie mama de la covid și te înțeleg prin ce treci, tot ce pot sa îți spun e sa fi puternic, sa fi bărbat, știu ca e foarte greu, dar părinții tăi sunt sigur ca nu și-ar fi dorit sa te sinucizi, sa îți faci rău, ai nevoie de oameni in jurul tău, de familia ta, de oameni care te respecta și iubesc, nu renunța asa ușor. Incearcă sa înțelegi ca unele lucruri pur și simplu se întâmplă, și ca noi nu putem face nimic, schimba nimic, dar ne putem schimba pe noi, sa ne ridicam și sa devenim barbati, sa luptam pana la ultima picătură de sânge, sa nu ne dam bătuți și sa ne resemnam, fiindcă ii vom face și pe părinții noștri triști!
Ei ne urmăresc de sus mereu, ne privesc și suferă enorm pentru noi cand ne vad în aceasta stare, sa știi ca părinții noștri nu sunt morți, ei trăiesc prin noi pentru totdeauna, daca noi ne vom sinucide, vom ucide practic si amintirile care ne-au mai rămas cu părinții noștri.

Eu îți sugerez sa te calmezi, fiindcă sunt mult în situația noastră, nu suntem singuri, și te rog încearcă sa privești altfel lucrurile, fiindcă vezi ca îți faci singur rău, îți pui sănătatea în pericol, ai nevoie de o recreere de tot ce te înconjoară, o recreere la aer curat sa îți pui ordine în gânduri și în suflet.

Incearca sa fi puternic și sa eviți cu orice preț singurătatea, sa te duci la neamuri, sa stai printre oameni ca să poți trece de aceasta perioada "neagra " din viata ta si sa nu îți pierzi speranța și voința, suntem alături de tine, ne ai pe noi, ne poți considera prietenii tai, noi nu te vom judeca, vom încerca să te ajutam cu un sfat util, sa fim alături de tine, nu uita nu ești singur!

Ma voi ruga sincer pentru tine, si pentru liniștea ta sufleteasca, aproape ca mi-au dat lacrimile când ți-am citit întrebarea aceea.

Ai te rog grija de tine, si încearcă sa fi puternic, pentru tine si pentru tot ce au făcut părinții tăi pentru tine.

Nu uita, noi suntem alături de tine happy

Sfatul meu prietenesc este sa nu te refugiezi în alcool sau substanțe interzise, sau sa mai ai tentative de sinucidere fiindcă nu o sa rezolvi nimic, vei lasă și mai multa suferință în urma ta și unii poate se vor bucura de acest act, sau te va cataloga drept un las, tu nu ești un las, tu ești un triumfător, un războinic, sunt sigur ca poți sa te ridici și sa treci peste acest obstacol, eu am încredere în tine, știu ca ești puternic, nu ceda lupta te rog pentru tine fiindcă doar o viata avem, noi nu avem dreptul sa ne luam viata, viata ne-o fost dăruită asa ca trebuie sa profitam de orice moment și sa nu ne lăsăm învinși de nici un obstacol pe aceasta lume.

Eu sunt alături de tine si îți spun că sunt în aceeași situație fără parinti, si nu ma dau bătut asa ușor, sunt prea multe lucruri neexplorate de mine ca să ajung la acest act de lașitate.

Iti urez un paste fericit, și sănătate din belșug, nu uita ne ai pe noi, nu ești singur, când ai ceva pe suflet ne poți spune, multa sănătate!

| Invictusman a răspuns (pentru Invictusman):

Nu este necesar sa răspunzi, doar sa ții cont de sfatul meu happy

| Ciprianccdlcjmrx explică (pentru Invictusman):

Auditive și vizuale
Și da am fost internat în psihiatrie, însă m-am dus de buna voie la urgente și le-am zis cazul meu

De la 17 ani au început problemele cardiace, însă nu le am băgat în seamă.

Și acum am 4 nopți consecutive nedormite

| Ciprianccdlcjmrx explică (pentru Invictusman):

Nu mi cunosc părinții, am fost abandonat la 3 ani, la 8 ani am aflat asta, la 10 ani am avut prima tentativa de suicid, s-a.m.d viața mea s-a bazat pe supradoze foarte mari de medicamente, tăieturi, și multe altele

| Feri5 a răspuns:

Cu atatea boli nu merita sa iei un tir de pastile. E mai bine sa vorbesti cu un medic. Normal ar fi trebuit sa fii internat ca sa poti sa te refaci cum trebuie. De la o punga de pastile efectul se vede in cel mult o luna pentru ca alea nu-s pastile magice. Deci, asteapta pana starea ta se va imbunatati, daca nu, mergi de urgenta la medic...