| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa încep prin a spune ca mi-am făcut primul test papanicolau când aveam 18 ani și a ieșit negativ, in Iunie voi implini 20 de ani, de câteva luni am început sa am simptome cum ar fi cicluri foarte abundente, dureri mari după fiecare contact sexual, sângerări după fiecare contact sexual, dureri foarte mari si in timpul lunii, mi-am făcut toate testele de boli cu transmitere sexuală (chiar dacă nu mi-am schimbat partenerul, am avut același partener) și toate au ieșit negative, un doctor mi-a spus ca poate fi un semn de endometrioza și alt doctor mi-a spus ca poate fi un semn de cancer la cervix, pot sa fac cancer la cervix având in vedere ca acum un an jumate a ieșit negativ? Mi-am făcut testul papanicolau și acum aștept rezultatul, sunt foarte stresată, mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Exista sanse.De obicei, la varsta asta ar fi indicat sa faci un test Babes-Papanicolau de rutina pe an pentru a minimiza riscurile.
Nu te speria! Chiar daca se gasesc celule anormale, asta nu inseamna ca ai cancer.De altfel, exista mai multe tipuri de celule anormale ce pot fi gasite la nivelul colului uterin.
Asteapta rezultatele si apoi mergi la medicul tau pentru a discuta respectivele rezultatele.In cazul in care celulele sunt normale, tot medicul iti va indica alte analize pentru a detecta cauzele problemei tale.
Multa sanatate!

| AndreeaDeea2 a răspuns (pentru Floridori):

Problema e ca eu locuiesc in Anglia și aici nu ți se poate oferi unul înainte de vârsta de 25, am fost la privat, medicul de familie mi-a spus ca nu e posibil pentru ca ar fi trebuit sa iasă celulele precanceroase înainte și ca durează undeva la 10-15 ani sa se transforme in cancer.

| Floridori a răspuns (pentru AndreeaDeea2):

Te inteleg pe tine si mai putin sistemul de sanatate din Anglia happy
Evident ca nu poate fi vorba de ceva atat de grav intr-un timp atat de scurt. Dupa cum am mai spus, celulele anormale (daca se vor gasi), nu inseamna neaparat celule canceroase sau precanceroase.
De aceea te sfatuiesc sa nu te stresezi prea mult.In momentul in care iti vine rezultatul, atunci, stiind sigur despre ce este vorba, poti avea o alta perspectiva.
In cazul in care momentan esti in Romania, este foarte bine deoarece aici vei avea cele mai bune opinii medicale (si nu, nu este absolut deloc o ironie).

3 răspunsuri:
| BlackPixel a răspuns:

Poti face cancer, dar cu siguranta nu ar fi atat de evident. Nu ar evolua atat de mult intr-un singur an.
Pe scurt, cancer sunt slabe sanse sa fie.