| Florindiana310196 a întrebat:

Bună ziua. Vreau sa pun și eu o întrebare și vreau sa îmi răspundă cine a mai pățit. O am pe mama care are 46 de ani și de câteva lunite i-a aparut niște bubițe pe mâini, pe picioare și pe corp si o mănâncă și se scarpina, cu ce as putea sa o dau sa-i dispară bubițele? Nu am cum sa ajung cu ea la dermatolog sad... Multumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles ce-i cu "lunitele alea", poate explici.
In ce privesc bubitele de pe corpul mamei, pot fii de la alergii alimentare, alergi la imbracaminte sinettica, purici sau paduchi, o boala contagioasa samd.
Cum nu cunoastem cauza reala care produce aceste bubite, nu putem sa-ti recomandam nimic.
Este neaparat nevoie, ca mama ta sa mearga macar la medicul de familie.

| Florindiana310196 explică (pentru Violleta2022):

Bubițe voiam sa scriu.

| Florindiana310196 explică (pentru Violleta2022):

Și dacă a avut vreo alergie la ceva, de ce nu ia trecut, cam de vreo 2 luni are bubițele s-a dat cu ceai de mușețel și cu crema de galbenele, pe picioare ia mai trecut puțin dar pe spate și mâini nu ia trecut deloc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Florindiana310196):

De aceea ma spus sa mearga la medic, pentru ca noi nu putem stii, de la ce face ea alergie.
Posibil sa aiba paduchi de pat, care o ciupesc noaptea.
- posibil sa fie alergica la lapte sau branza, daca obisnuieste sa le manance zilnic sau des.
- poate fii de la o bucata de carne sau salam ori carnati - ca alea dau alergii, fiind usor si rapid alterabile
- posibil sa fie alergica la plapuma sinetetica cu care se inveleste
- posibil sa fie alergica la sapunul sau gelul cu care se spala, daca contine un ingredient ciudat
- sunt atat de multe posibilitati, ca nu stim ce are.
Sa tina un regim sever de 1 luna, cu mancare dietetica, fara pic de proteine (fara carne, lapte, oua, salamuri) si sa vada daca starea ei se imbunatateste.

| Florindiana310196 explică (pentru Violleta2022):

Va mulțumesc frumos pentru răspuns.

| Furnicuta000 a răspuns:

Probabil e o alergie. Farmacista o sa stie ce sa iti dea, oricum o sa te duci la farmacie deci nu prea conteaza sfaturile de pe TPU