| AllenTJ a întrebat:

Buna ziua vroiam sa va intreb daca stiti ce e boala sarutului? Are colegu meu, si am auzit ca se ia dupa saliva, si am baut dupa el. Imi puteti spune ce simptome are si ce se poate intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Este un virus, care patrunde in organism pe cale bucala si se raspandeste prin saliva; se poate deci transmite si prin folosirea veselei si nu doar prin sarut. Boala nu poate fi prevenita si se vindeca indeferent daca este tratata sau nu, cel infectata, dupa vindecare capatand imunitate la acest virus.

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Boala sarutului este porecla data mononucleozei infectioase, boala data de virusul Epstein Barr. Se ia prin saliva (deci o poti lua daca ai baut dupa el, dar numai daca ai baut imediat) si se manifesta cu febra si umflarea ganglionilor. Se vindeca in cateva zile, fara sechele, fara urmari si nu ai de ce sa-ti fie frica de ea. De exemplu, eu cand mi-am facut niste analize in vederea unei sarcini, am depistat ca am avut in trecut boala, dar nu stiu cand.

mlm
| mlm a răspuns:

Este o infectie provocata de virusul Epstein Barr, care este transmisa prin saliva, are perioada de incubatie de 30-50 zile, duce la cresterea numarului de limfocite din sange, nu exista tratament specific pentru aceasta boala, ca simptome:febra prelungita, oboseala accentuata, frisoane, dureri de cap, respiratie dificila, angina, dureri in gat, in caz de imunitate scazuta pot apare eruptii cutanate, asemanatoare rubeolei sau scarlatinei.

cami
| cami a răspuns:

Nu, nu stiu dar am aflat ce este boala somnului.
face parte din categoria protistelor asemanatoare animalelor, mai precis zoomasticide, provocata de musca tete. virusul este imediat asimilat la nivelul sangelui...nu-i asa ca sunt in pom si pomu`-n aer?hee hee

Janina
| Janina a răspuns:

Nu am auzit de asa ceva...

| Parintele a răspuns:

Esti infectat... o sa mori.cauta repede un popa sa te spovedesti rolling on the floor.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Nici nu am auzit de asa ceva thinking straight face straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu am auzit de asa ceva, multumesc ca ai pus intrebarea aceasta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Poate fi vorba cel mult de afte bucale care se manifestă prin papule (bășici) în interiorul guri și care se tratează cu glicerină boraxată.
Pa, pa.

| AllenTJ explică:

Mersi mult, dar daca am baut dupa el crezi ca pot sa o iau?crying ca mie un pic frica sad

| AllenTJ explică:

Aiurea crying

| petitdreamer a răspuns:

Sincer, eu nu am auzit de asa ceva big grin

| lavinia_9815 a răspuns:

Haa haa buna gluma!