| Alexandra_5479 a întrebat:

Bunăă! Cum a venit sezonul piscinelor, statului la plajă etc. vineri vreau să merg la ştrand.
Problema e că mi-au apărut un fel de pete pe fese. Prima dată am crezut că sunt coşuri sau ceva de genul, dar dacă pui mâna nu se simt, sunt doar nişte pete roşii. Nu mă dor, nimic.
Ce pot să le fac să îmi treacă până atunci? Fundăă :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| BadassFox a răspuns:

Chiar o să îţi araţi fesele la ştrand? Lasă să treacă nişte timp şi dacă nu dispar du-te la doctor...

| Alexandra_5479 explică (pentru BadassFox):

Nu o să mi le arăt, dar normal că o să se vadă.

| IulianaIrina a răspuns:

Buna! Poti incerca si remedii naturiste in aceasta problema, ca:
Aplicati comprese reci la nivelul portiunii de piele afectate. Acest remdiu este eficient pentru ameliorarea mancarimii, durerilor si inflamatiei.
Amestecati 1 lingura de ulei de masline, 2 catei de usturoi, 10-15 frunze de busuioc, sare si piper. Aplicati amestecul rezultat la nivelul portiunii de piele afectate.
Puneti 1 cana de faina de ovaz in cada plina cu apa calda. Stati in aceasta apa timp de 15-20 de minute pentru ameliorarea mancarimilor si a inflamatiei. Ca alternativa la acest remediu puteti folosi faina de porumb.
Amestecati 1 lingura de seminte de mac, pisate, 1 lingura de apa si 1 lingura de zeama de lime. Aplicati amestecul rezultat la nivelul portiunii de piele afectate.
Spalati portiunea de piele afectata cu ceai de musetel. ATENTIE: Persoanele alergice la margarete, rugina (Senecio jacobala) si galbenele trebuie sa evite acest remediu.
http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-eruptii-cutanate-0