| Hdjdkdkswbkdsosiwjenbf000vtxtxycuvucuv a întrebat:

Bunaaa!
Am o problema laughing
Mâine mă duc la piscina, ieri m-am epilat inghinal cu lama și m-am iritat
Ce mă sfătuiți sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa epilare poti sa folosesti 2 aspirine netamponate ( daca nu esti alergica la aspirina! ) pe care le dizolvi in ceai verde, solutia asta are proprietati anti-inflamatoare si trebuie folosita in 12-24 de ore de la prepararea ei - cu cat e mai proaspata cu atat mai bine. ( ingredientele dau un randament mai mare daca sunt proaspete )

Poti sa aplici si comprese cu ceai verde - este anti-inflamator si anti-iritant. Daca n-ai ceai verde poti sa folosesti ceai de musetel. Aplica compresele cu ceai in fiecare seara timp de 4-5 zile. Nu te clati dupa ce aplici compresele.

Poti sa-ti cumperi o crema cu oxid de zinc pe care sa o aplici de doua ori pe zi timp de 4-7 zile dupa epilare, oxidul de zinc este benefic pentru pielea inflamata, iritata sau sensibila. Are proprietati antiseptice, calmante, este antibacterian si fungistatic ( opreste dezvoltarea ciupercilor )
Gasesti crema cu oxid de zinc la Bubchen Baby in DM, e 4-6 lei varianta mica si 18-20 lei varianta de 150 ml.
https://www.dm.de/buebchen-wundschutzcreme-baby-p7613034749420.html

| suntsuper a răspuns:

Astepti. Nu prea ai ce sa faci ca sa treaca iritatia, si oricum nu o sa se vada ca esti iritata. Pana maine o sa mai treaca
Eventual fa-ti dus si foloseste apa rece, o sa se mai duca

Dar in principiu nu iti fa griji, nu va vedea nimeni

| LadyDee89 a răspuns:

Eu folosesc ulei de bebelusi big grin

| Papusel24 a răspuns:

Recomand crema Nidoflor de la farmacie, costa cam 10-12 lei. Eu o folosesc pentru orice rana, iritatie, zgarietura si e super buna!