| Choasmakerangel a întrebat:

Bunaseara! De prin primavara anului trecut au inceput sa imi apara niste vanatai mai verzi asa pe corp, nu prea des si tot de atunci imi curge sange din nas cam de 2 ori pe saptamana si m-am gandit sa intreb daca aveti idee de la ce ar putea sa fie, rau nu pot sa zic ca mi-a fost doar ca m-am simtit obosit, as fi recunoscator.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu recomand niste analize medicale de ficat, sa vezi starea lui!
Oboseala excesiva, vanataile si sangerarile nazale, pot fii cauzate si de un ficat bolnav.
In orice caz, se impune niste analize de sange mai amanuntite!

| DaniTDCI a răspuns:

Apariţia din senin a vânătăilor nu este o boală în sine, poate fi vorba despre o fragilitate a vaselor de sânge din naştere, poate indica o carenţă de vitamina C sau de calciu şi magneziu sau poate fi efectul secundar al aspirinei în exces, al medicamentelor anticoagulante, dar şi al anticoncepţionelelor orale