| madalinzzz a întrebat:

Bunica mea a avut un atac ischemic tranzitoriu acum 3 zile in urma, la tomograf nu i-a iesit cheaguri de sange sau vasuri perforate, ii administreaza manitol cate 1 pe zi. A inceput sa miste piciorul drept, afectat dar nu vorbeste si nu misca mana stanga, deasemeni afectata. In cat timp ar putea sa isi revina si ce tratament ar trebui sa urmeze? Multumesc celor care imi vor raspunde.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Timpul de recuperare dupa un astfel de accident vascular variaza de la o persoana la alta. In ce priveste tratamentul, dupa externare va lua anumite medicamente pentru tot restul vietii (ii vor fi prescrise de medic). Foarte important in prevenirea unui alt AIT este stilul de viata (sa nu fumeze, sa nu consume alcool, sa aiba o greutate normala, sa aiba activitate fizica, sa aiba o dieta echilibrata s.a.). Poti citi mai multe despre tratamentul si stilul de viata al unei persoane care a suferit un AIT in articolul urmator: http://www.i-medic.ro/boli/accident-ischemic-tranzitoriu
Multa sanatate!

| BGDs a răspuns:

E greu de spus in cat timp o sa isi revina si daca o sa isi revina 100 %. Tratamentul e cel pentru accidentul cerebral si pentru cauza care a produs accidentul si pe care il prescrie doctorul