| Mariushgv a întrebat:

Ca sa devii medic de familie trebuie neaparat sa faci rezidentiatul in medicina de familie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Medicul de familie este un medic generalist, de obicei fara specializare pe vreo ramura.
Ca urmare, cred ca poate face orinde rezidentiatul, in final va ramane doar la nivelul cabinetului zonal, va face primele constatari in caz de boala si va trimite bolnavii mai departe, spre specializari, daca e cazul.

Medicul de familie, practic, este ca un intreprinzator, care se ocupa mai mult cu birocratia (retete, trimiteri etc.) decat cu tratarea bolnavilor. tongue

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cam da

| iamprettybored a răspuns:

Da, se face specializare (sau rezidențiat, cum vrei să-i spui). https://rezidentiat.ms.ro/curricule/2017/medicina_de_familie_2017.pdf

nu știu sigur dacă mai e valabil, trebuie să verifici. Dar cred că este.