| dfwq23 a întrebat:

Ca sa pun masa musculara, trebuie sa fac exercitii full body sau doar o parte in fiecare zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bornsinner a răspuns:

Fiind incepator, vei avea rezultate indiferent de ce program vei folosi, atat timp cat vei respecta niste "reguli" general acceptate. Prin antrenament oferi muschilor stimulul de care au nevoie pentru a distruge fibrele musculare, ulterior devenind mai puternice si mai "late". Ca se le ajuti, trebuie sa mananci suficiente calorii si sa te recuperezi (odihnesti).

Acum, full body 3 zile pe saptamana e unul dintre cele mai populare si recomandate programe pentru incepatori, dar nu numai. Te ajuta mult sa-ti construiesti o fundatie puternica, concentrandu-te pe exercitiile de baza. Deci, e o alegere foarte buna.

2 răspunsuri:
| Focutza a răspuns:

Iti dau un exemplu de program: Luni - Biceps, piept; Marti - Spate, triceps; Miercuri - Picioare; Si le repeti. Duminica ai liber. In fiecare zi sa faci si pentru abdomen.

| Salontanul a răspuns (pentru Focutza):

Apropo de gramatica: zilele saptamanii ca si denumirile unor organe ale omului nu se scriu cu litere mari!