| Abracadabra1 a întrebat:

Cafeaua cu lapte fara zahar ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexandraEpureanu a răspuns:

Varianta scurta: Are cateva calorii, dar nu incat sa te sperie - daca nu faci exces poti bea linistita.

Cafeaua simpla (fara lapte, fara zahar) are undeva in jur de 10-20 de calorii, daca pui lapte se adauga caloriile de la lapte, daca pui si zahar se adauga si caloriile de la zahar.

In principiu un 3 in 1 de exemplu are in jur de 40-50 de calorii (in conditiile in care intr-o zi ar trebui sa consumam in jur de 2.000 de calorii).

Pe de alta parte insa cafea are ca efect accelerarea metabolismului, asa ca o cana de cafea este chiar recomandata in curele de slabire.

Asa ca o cafea nu are cum sa strice, ci poate chiar din contra; insa daca te apuci sa torni cate 100 ml de lapte la fiecare cafea si bei cinci cafele pe zi, normal ca se aduna.

2 răspunsuri:
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Nu! Contine foarte putine calorii. Daca doresti totuși sa o indulcești, poti folosi îndulcitori, dar iti spun ca ii strica gustul (părerea mea). Eu o beau fara zahar si este delicioasa!

| BlackVeil a răspuns:

Orice lucru consumat in exces ingrasa! Daca bei o cana de cafea cu lapte si zahar n-ai ce sa patesti...