| Loredana514638 a întrebat:

Cam cat ar costa un control medical total? Cap coadă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Un control medical "cap-coada" implica mii de analize si investigatii. Nu cred ca la astea te gandesti tu. Dar un control mai complex costa foarte mult. Daca ai anumite suspiciuni, faci analizele in acel domeniu. Tot te va costa destul.
Apropo, sunt analize care se fac doar in strainatate si care costa (doar una) undeva la 30.000-50.000 €.
Am avut eu nevoie pentru una ce ține de digestie si... am renuntat cand mi-au spus suma.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde unde îl faci, și cât de lungă ți-e coada.
Dacă îți cumperi un glucometru și un tensiometru, poți afla tu câte ceva. O analiză completă de urină și sânge, cam pe la 200 lei maximum. Ecografii merită dacă ai ceva probleme, cam 100-200 bucata, EKG, EEG, cam tot pe acolo, la bucată. Adună și tu.

| johnnny123 a răspuns:

Ce înțelegi prin "control medical total"?
Există niște seturi de analize și controale "uzuale", dar nu există niciun "control medical total" care să-ți garanteze că ești 100% sănătos.

Dacă vrei să-ți faci toate investigațiile care există pe lumea asta, poți să cheltuiești și câteva zeci de mii de euro.