| PrinceOf a întrebat:

Cam cat costa o pereche de ochelari de vedere? Aproximativ. Mersi, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| etudor a răspuns:

Depinde de dioptriile care iti trebuie. Mergi la medic specialist. TAXA e de 50 lei pentru consultatie (poatre diferi de la cabinet la cabinet, de la oras, la oras) cu precizare de diagnostic si stabilirea retetei pentru ochelari:de aproape, sau pentru departate (permenenti) sau bifocali (adica cu aceleasi lentile si citesti (pentru aproape) si vezi la departare, TV sau ii porti permanent. Cele mai simple rame costa 30-35 lei /din plastic/. Lentilele simple costa de la 60 lei in sus. Cei mai scumpi sunt cei cu lentile bifocale. Fiica mea a dat pe o pereche de ochelari cu lentile bifocale si o rama moderna 5, 5 milioane lei vechi. EU am dat pe o pereche de ocheleri cu rama simpla de plastic in format dreptunghiular 60 lei+ 60lei lentilele=120 lei (pentru aproape ) si inca 120 lei pe ochelari de distanta. Daca vrei ii poti face si umbriti 25% pe cei de distanta si ii folosesti si pe post de ochelari de soare dar te mai costa cateva zeci de lei. Iar daca ai probleme mai grave pretul creste. Vrei lentile mai pretentioase si calitative si de firma (mai subtiri, protectie pentru calculator, tv) platesti mai mult. Si pentru rame la fel.

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Depinde,poate depăşi 100 de RON.
Te pup!

| panther2007 a răspuns:

Totul depinde de dioptriile pe care le ai, calitatea lentilei si modelul de rama.
O pereche te poate costa si 100 de lei dar totul depinde de preferintele tale.

| MEIALI a răspuns:

Ai mei au fost intre 1-4 milioane.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Eu port ochelari de la 3-4 ani deoareca am probleme cu ochii si am fost diagnosticat avand miopie in prezent (2014) am -8 (o dioptrie destul de mare) iar ochelarii mei au fost peste 10 milioane. Depinde de dioptrie si de lentila intrucat lentila o poti lasa cum vine din fabrica (adica bruta,, GROASA. Lentila cum vine din fabrica este groasa si tu o poti subtia contra unei sume de bani, depinde ce grad de subtiere vrei ( 1, 2, 3,4 etc) )

| mary4048 a răspuns:

Depinde de rame. Lentilele costa de la 1 milion in sus.

| psica a răspuns:

Peste 150lei.

| Ralucutza15 a răspuns:

Depinde insa si de ce probleme ai la ochi. Daca ai afectiuni minore pretul este mai ieftin, in caz contrar, pretul este mai scump.Cam de la 90 lei in sus porneste pretul minim

| alex71yonutz a răspuns:

Salut, depinde de dioptrii, dar nu cred ca te costa mai mult de 200-300 RON.

| ionut25032002 a răspuns:

De la 300lei-pana la 600 lei maxim, funda?

| Mastershot96 a răspuns:

Depinde ...1.De unde esti 2.De la magazin la magazin difera 3.Ramele de la ochelari alese/lentilele sunt diferite ca pret... Doar cand ii cumperi vei putea sa stiibig grin Bafta!

| AlinaToma a răspuns:

Pai pretul unei perechi de ochelari variaza de lentila pe care o ai, adica rama aceea nu costa decat vreo 30 de lei sau ceva de genul asta, dar ochelarii in sine depind de grosimea lentilei, la fratele meu pretul e de 400 de lei (are 9 ani) dar acum ti-am zis depinde.

| SanelaBella a răspuns:

Eu am dat 4 milioane. Dar, bine mi-am luat cu protectie pentru pc si tv... poti lua mai ieftin, cu 3 milioane.

| adryanagraure98 a răspuns:

Pai depinde de lentile, se poate de la 100 de lei in sus. Funda? big grin

| CatixMango a răspuns:

Pai eu pe ultima mea pereche de ochelari am dat cam 10 mil. Dar asta depinde de rama pe care vrei sa o cumperi. In functie de model pot fi mai scumpe sau mai ieftine ...de lentile la care conteaza in pret daca vrei sa fie cu anti reflect sau fara si cat de mare sa fie, daca vrei sa fie heliomate sau nu, si firma.