| scumpika89 a întrebat:

Cam cat costa o pereche de ochelari de vedere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| happy31animation a răspuns:

Depinde de dioptriile care iti trebuie. Mergi la medic specialist. TAXA e de 50 lei pentru consultatie cu precizare de diagnostic si stbilirea retetei pentru ochelari:de aproape, sau pentru departate(permenenti)sau bifocali(adica cu aceleasi lentile si citesti(pentru aproape)si vezi la departare, TV sau ii porti permanent. Cele mai simple rame costa 30-35 lei /din plastic/. Lentilele simple costa de la 60 lei in sus.Cei mai scumpi sunt cei cu lentile bifocale. Fiica mea a dat pe o pereche de ocheleri cu lentile bifocale si o rama moderna 5, 5 milioane lei vechi, EU am dat pe o preche de ocheleri cu rama simpla de plastic in format dreptunghiular60 lei+60lei lentilele=120 lei(pentru aproape )si inca 120 lei pe ochelari de distanta. Daca vrei ii poti face si umbriti 25% pe cei de distanta si ii folosesti si pe post de ocheleri de soare dar te mai costa cateva zeci de lei.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce lentile ai nevoie si ce rame vrei. In general ceva ieftin ajunge pe la 400 ron si pot costa si 2000ron

| Madayna a răspuns:

In jur de 100-200 lei, depinde de calitate.

| Andreeac33 a răspuns:

Variaza de la 90 de lei-300.

| suntserios a răspuns (pentru Andreeac33):

Ce bine ar fi... sunt rame care trec de 500 ron... si tu dai preturi de 90 ron, cu aia iti iei doar tocul

| Andreeac33 a răspuns (pentru suntserios):

Ahaha, nice try.Mi-am luat cu 90 de la Optica, nu stiu cum sa iti zic laughing))

| DaNNzU a răspuns:

Depinde, eu am dat 400 si ceva pe perechea mea de ochelari. Oricum eu petrec 5ore+ la computer pe zi asa ca am optat pentru un strat in plus protectiv pentru monitor. Fara ar fi costat in jur de 350. Depinde si de cat de serioasa e problema ta. Eu sunt miop si port -4 la ambii ochi.

| Madalin007 a răspuns:

Depinde...vreo 100 lei

| suntserios a răspuns (pentru Madalin007):

Poate doar o lentila de proasta calitate