| Robert_Mocanu_1996 a întrebat:

Cam cat m.ar costa sa imi fac analizele si niste controale complete, adica analize de sange, radiografii, teste de urina etc. Mai pe scurt, sa stiu totul despre corpul meu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti niciodata afla totul despre corpul tau. Investigatiile imagistice iradiaza, prin urmare este prea periculos sa iti faci o tomografie cu contrast din cap pana in picioare fara nici un motiv (cand vei avea motiv, nu vei mai avea voie sa faci, fiindca iradierea ar fi prea mare).
Analizele de sange se fac tintit, nu le poti face pe toate, fiindca nu ai destul sange (si probabil ar costa enorm de mult).
Prin urmare, daca vrei o evaluare a starii de sanatate, te duci la emdicul de familie, ca iti va face un examen obiectiv din cap pana in picioare (care este mai valoros decat sute de analize si fara de care analizele sunt inutile). Apoi emdicul iti va recomanda ce analize considera el ac este necesar sa faci.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Analizele sunt gratuite daca ai trimitere de la medicul de familie, si esti asigurat/ă, mergi cu cardul de sanatate si buletinul, la medicul tau de familie si cere i trimitere sa ti faci toate analizele.

| Violleta2022 a răspuns:

Multi, extrem de multi ani, probabil peste 10.000 euro.

| CuriousStuff a răspuns:

Te-ar costa extrem de mult, TOATE analizele posibile sunt la un pret de probabil cateva milioane de euro... Si e imposibil sa le faci pentru ca nu ai atata sange si secretii incat sa dai pentru toate.

Tu ai nevoie de un set de analize de baza, analize pe care le poti face gratuit cu trimitere de la medicul de familie. Analize de sange, sumar de urina si eventual coproparazitologie. Echografiile, Radiografiile, CT-urile si RMN-uri scintigrafiile si restul nu isi au rostul, astea se fac doar cand ai anumite simptome sau te supara ceva.

| 393Dan a răspuns:

E gratis daca ai rude apropiate medici; D Insa nu stiu pretul, nu m-am interesat niciodata.

| Daniel9988 a răspuns:

Asa cum a zis si CristiDinBucuresti, ele sunt gratuite daca ai trimitere de la medicul de familie.Insa acesta nu te va trimite decat daca ai un motiv, si niciodata pentru ca asa iti tuna tie.Analize complete nu inseamna sa testezi toate chestiile alea pe tine. Exista rmn-uri,radiografii, tomografii, exudate, analize de sange, teste genetice etc. Numai un RMN la cap te-ar costa pe putin 1000 lei.Nu mai intreba chestii stupide, se vede ca esti un copil cu o imaginatie bogata, si ca doctor rezident te sfatuiesc prieteneste sa nu iti supui corpul radiatiilor electromagnetice decat daca medicul te sfatuieste, adica are banuiala unei anumite afectiuni nedetectabile prin alte metode.