| anonim_4396 a întrebat:

Cam cate calorii are ciocolata alba? Mai multe decat cea cu lapte, normala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Da. Mai putine are cea neagra. Cu cat mai multa cacao, cu atat mai putine calorii. Fiindca in cea alba pun lapte si zahar, in compensare pentru lipsa de cacao.

daniela
| daniela a răspuns:

Am tot cautat pe diverse situri si eu am gait ceva de genul asta :
Ciocolata este bogata în lipide (30%) si in zahar, dar, în acelasi timp, este un rezervor pretios de calorii capabile sa ofere organismului energie. Fara îndoiala, ciocolata – chiar si numai doua-trei patratele mâncate o data – reprezinta un aport semnificativ în ratia zilnica de calorii. Exista totusi sortimente de ciocolata care contin cantitati mai mici de zahar – îndeosebi ciocolata alba, fabricata din unt de cacao, lapte si îndulcitori. Contine lipide, dar continutul caloric este relativ moderat.
– 100 g ciocolata amaruie cu lapte – 505 calorii
_ 100 g ciocolata alba – 290 calorii

| Barajag a răspuns:

Ca sa nu mai iti mai faci griji ca ai sa te ingrasi, consuma ciocolata amaruie...

| valsulnorilor a răspuns:

Si ciocolata alba e tot cu lapte. diferenta dintre cea alba si cea bruna este adaosul de cacao la cea bruna.Numarulde calorii aproximativ acelasi, cu 0,...% pentru cea cu cacao care are si ea la randul sau calorii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe orice eticheta sunt trecute si caloriile. Uita-te cu atentie si-o sa te lamuresti.