| DomnulMuratura99 a întrebat:

Cam cati morcovi trebuie sa mananc pe zi sa scap de miopie sau sa imi descreasca? De un an jumate nu a mai cresut, a ramas la fel

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Miopia se atenueaza cu varsta.
Consumul de morcovi ajuta doar nervii oculari (sensibilitatea), nu si dioptriile.
Dioptriile se pot atenua prin gimnastica de vedere.
Dupa varsta de 25-30 ani se poate face interventie cu laser, luand in consideratie si acest aspect.

3 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Miopia nu se vindecă. Poți doar să te operezi după 18 ani.

| darrio2007 a răspuns:

Morcovii nu trateaza miopia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lool