| ioana_5498 a întrebat:

Cam ce salariu are o asistenta medicala, cu sporuri cu tot, e mare diferenta dintre privat si salariu de stat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| dicarmencitta1957 a răspuns:

Salariul nu este mare, dar ciubucurile sunt grase, pentru ca daca te duci la un doctor, trebuie sa treci de asistenta mai intai si apoi trebuie sa dai la doctor alt cadou(ciubuc). Numai de doctor sa nu ai parte, cate jupoaie de multe randuri.Eu stiu ca ei semneaza juramantul lui Hipocrate sau depun un juramant, oare de ce il mai depun? Asa ca numai la doctor sa nu ajungi.In luna mai la inceput anul acesta am fost sa-mi citeasca analizele la un doctor de specialitate.Am ajuns la acel doctor prin alt doctor, asta este filiera. Cand m-a vazut doar cu anbalizele in mana, a spus ca nu are timp sa mi le citeasca, este ocupat cu alta treaba.Deci cei din sectorul sanatate(nu toti) isi merita soarta.Sunt si exceptii de la regula, dar sunt prea putini doctorii cu suflet si cu educatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde...la stat asistentele au salarii foarte mari in momentul de fata, dar lucrurile se vor schimba in viitor...

Pt dicarmencitta. de ce ar fi trebuit sa-ti citeasca tie gratis analizele medicul respectiv? erai internata la el?
Orice serviciu se plateste.
De ce cauti "filiere "? De ce nu mergi cinstit? Analizele trebuie cerute de un medic, pentru niste motive si tot acelasi medic ti le interpreteaza!
Daca le-ai facut din proprie initiativa, probabil tot pe "filiere " (stii ca unele trebuie platite oficial? ), de ce crezi ca dr respectiv trebuia sa te "serveasca " pe tine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau ca nu am donat sange, pentru ca i-as mai fi luat ceva de craciun, copilului meu.

| MarcuEmma1983 a răspuns:

Din cate stiu eu o asistenta castiga aproximativ 1500 de lei si bonuri de masa - iata aici conditiile: http://ro.benefits-rewards.sodexo.com/......ngajatilor