| DCSHOE a întrebat:

Cam de 2 saptamani am fost diagnosticata cu nisip la rinichi. Mi s-a recomandat ceai de cozi de cirese....beau cam 2-3 cani pe zi... beau suficiente lichide si uneori dupa ce merg la baie si urinez ma ustura jos :-s. De unde stiu eu cand s-a eliminat nisipul? straight face Ca nu mi s-a spus nimic, doar sa beau lichide multe.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti sa mai faci o ecografie peste 6-8 luni sa vezi daca ai eliminat nisipul. Oricum, regimul de viata cu apa multa este definitiv (pentru toata viata), iar ceai de cozi de cirese trebuie sa bei macar un an.

| 93Anna93 a răspuns:

Eu stiam ca atunci cand ustura, e semn ca se elimina nisipul. Dupa vreo luna, doua de ceai si lichide, du-te la doctor si vezi ca iti spune. Poate o sa te puna sa faci o ecografie abdominala sau ceva, ca sa iti zica daca mai ai sau nu nisipul.

| mixxjim a răspuns:

Nu prea ai de unde sa stii, doar dupa o perioada de ceai sa mai faci o ecografie. in afara de ceai ar trebui sa ai grija si la ce mananci, si asta mereu, nu doar acum, daca ai o predispozitie la asa ceva. deci trebuie evitate cat de mult mezelurile, carnea de animale tinere in general (miel, vitel etc.), sa mananci multe legume si fructe, peste si piept de pasare, sa bei multe lichide in general (minim 1, 5 litri pe zi, apa plata sau ceaiuri), sa eviti si bauturile carbogazoase. poate mai intrebi si medicul despre regimul alimetar cand mai mergi la un control. sanatate multa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand vei ajunge sa urinezi normal, fara usturimi iar urina va avea culoarea obisnuita inseamna ca s-a rezolvat problema. Dupa parerea mea ar trebui sa bei mai mult de de 3 cani de ceai intr-o zi si mai ales una dintre ele cel putin sa o bei dimineata pe stomacul gol.

| DCSHOE explică (pentru anonim_4396):

Pai eu nu am usturimi... doar ca merg des, cam la 10-15 de minute...si am momente cand ma dor rinichii.

| DCSHOE explică (pentru anonim_4396):

Simt intepaturi abia dupa ce fac.Nu in timp ce fac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DCSHOE):

Tu ai zis ca ai usturimi de e aceea am amintit de ele. In tot cazul, banuiesc ca medicul ti-a recomandat sa bei ceaiul pe o perioada de timp si tu trebuie sa faci exact cum ti-a zis. La sfarsit este recomnat un nou set de analize eventual o ecografie pentru a se observa stadiul problemei. Numai asa vei sti cu exactitate daca ai scapat de nisip sau nu.

| ForeverLivingProducts a răspuns:

Buna,sunt consilier pentru un stil de viata sanatos, iti recomand sa incerci produse naturale. poate avea grave urmari acest diagnostic..Consider ca te-ar ajuta mult ceva natural fara sa aiba consecinte pentru organismul tau. Daca consideri ca iti pot fi de ajutor imi poti lasa un mesaj..Multa sanatate

| Cosac_Florina_1960 a răspuns:

Buna ziua... si eu am dureri in spate si sub coasta in parte dreapta iar aceste dureri vin si se localizeaza in jurul buricului...m-au dus de urgenta la spital pentru ca imi crescuse si tensiunea la 23 cu 14 mi-au facut un ecograf unde s-a depistat o piatra de 5 mm localizata in fiere iar rinichi plini cu nisip, mi-au pus o perfuzie de 2 ore dupa care am plecat acasa.
Am dormit bine pana dimineata si au inceput di nou durerile(durei mari )de astazi beau ceai de cozi de cirese dar am niste usturimi ingrozitoare cand urinez......beau si foarte multe lichide... poate cineva sa-mi spuna ce se intampla? multumesc pentru raspuns