| Didutza30 a întrebat:

Cam de ceva timp mi-au aparut pe maini niste pete mici albe aveti cumva idee despre ce este vorba! Multumesc anticipat FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alicezzz a răspuns:

In afara de vitiligo, petele albe apar si in alte afectiuni ale pielii, genu hipomelanoza care arata ca nite pete albe, depigmentate, mici 2-6 mm de obicei la nivelul zonelor expuse luminii soarelui... desi cauza exacta care produce aceste pete de hipomelanoza nu este cunoscuta, se considera ca razele ultraviolete au un rol important in aparitia acestor pete albe.Cred ca ar fi cazul sa mergi la un medic dermato sa iti dea mai multe detalii!

3 răspunsuri:
| Lynna a răspuns:

Buna. Eu te sfatuiesc sa mergi la dermatolog. Matusa mea a patit acelasi lucru si se pare ca a fost de la apa. Insa medicul iti poate spune exact cate este cauza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ar putea fi vitiligo.
Mergi la un dermatolog.
Te pup!

| alinushlally a răspuns:

Este o ciuperca care apare din diferite cauze. Nu e nimic grav dar ar trebui sa mergi la dermatolog sa vezi ce-ti zice.