Întrebare recomandată | isadora21 a întrebat:

Cam de vreo saptamana ma simt foarte anxioasa cand ies din casa, mai ales. Fara motiv, efectiv. Si inainte sufeream de o forma usoara de anxietate, doar in anumite situatii. Dar acum nu ma mai simt capabila de nimic. Tremur, imi bate inima, ma simt slabita, ma panichez usor. Imi e frica ca se observa, e foarte penibil pentru mine. Sufar de depresie, dar in ultimul timp chiar m-am simtit mai bine, nu mi s-a intamplat nimic grav. Am luat magneziu, am mancat mai bine, am dormit la ore "mai normale". Ma mir ca nu am avut niciun atac de panica, doar de anxietate. Pur si simplu nu gasesc explicatie. Poate fi vorba de o problema medicala? Ce sa fac? Mi-e teama ca o sa se agraveze si ca nu o sa ma mai simt in stare sa ies din casa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Du-te la doctor!

| DrLolo a răspuns:

Nu te speria cu aceasta problema se confrunta foarte multi oameni si nu trebuie sa iti fie rusine ca nu e nimic in care sa iti fie rusine anxietatea se poate face pe baza de decadere nervoasa, oboseala, stres, teama si ori ce disconfort bine inteles pot fi ma multe cauze care pot provoca anxietate cel mai bine este sa ai un somn calitativ si o alimentatie corecta si bea multe lichide pentru hidratare si gandeste-te numai la lucruri pozitive.cea mai buna solutie este sa consulti un medic specialist

| PrettyLiar94 a răspuns:

Am trecut si eu prin asta acum cativa ani, stiu cat de greu este.
Am reusit sa depasesc momentul cu ajutorul psihiatrului, eram intr-o faza mai grava ca a ta, chiar ajunsesem sa nu mai ies din casa, nu ma mai duceam la scoala, parintii mei erau foarte ingrijorati din cauza asta.
Sfatul meu este sa consulti pt.inceput un psiholog, nu esti o rusine. Decat sa stai sa suferi, mai bine consulti pe cineva de specialitate!

| Seiko98 a răspuns:

Cel mai bine te-ai duce la doctor sa îți facă analize si încearcă sa gândești mai pozitiv te va ajuta

| SmileFromHell a răspuns:

Du-te la un doctor și poate vezi și un psiholog. Ei te pot ajuta cu problemele. happy
Și eu pățesc ca tine dar doar când mediul e unul care îmi provoacă nesiguranță, dacă mă tem sau altele asemenea.
Probabil un eveniment a adus schimbarea asta și chiar dacă tu nu realizezi, subconștientul știe. happy
E doar o parere

| 6e5seryzcvhd a răspuns:

Si eu care ma gandeam ca sunt singurul cu astfel de stari...Si eu din pacate ma confrunt exact cu ceea ce ai descris mai sus, exact aceste stari are le ai le am si eu de mult timp, de vreo 2-3 ani...
Si de atunci incerc sa fac in asa fel sa ma vindec singur, nici nu vreau sa aud de psiholog, psihiatru etc. Incerc sa mai rezist doar cat ma mai tin puterile, cand nu o sa mai pot si cand voi realiza ca nu ma mai pot vindeca voi alege o cale care imi va aduce liniste si voi scapa de aceste stari urate, o cale cu multa liniste si unde nu vor mai fi grijile in viata mea...

| isadora21 explică (pentru 6e5seryzcvhd):

Imi pare rau, stiu cat de greu poate fi. Te rog, fa tot posibilul sa gandesti pozitiv, sa te folosesti de forta unui gand bun. Invata faptul ca viata este o iluzie si trateaz-o ca pe propriul tau teren de joaca. Nu trebuie sa iei asa in serios viata, totul e o gluma. Incearca sa traiesti pentru momentul de acum, nu pentru trecut, nu pentru viitor. Altfel pierzi din vedere tocmai traitul. Stiu, e multa munca. Daca nu poti si nu poti, incearca sa traiesti cu asta. Iesi unde trebuie sa iesi cu o persoana de incredere care te face sa te simti in siguranta. Nu te mai gandi la suicid, exista alte solutii mai curajoase. Daca la un moment dat o sa gasesti puterea necesara de a trece peste asta? Totul e temporar, nu o sa fii mereu asa. Tine minte ca totul e temporar.Du-te la un medic pentru analize. Eu toata viata (am 17 ani) am tremurat. Se accentueaza la emotii. O sa fac in curand analize pentru hipertiroidie (are simptome precum anxietatea, tremuratul). Poate e o problema medicala. Daca nu e, incearca te rog un psiholog. De ce refuzi asta? Adica sunt 3 ani. Merita incercat. Viata ta conteaza, emotiile tale sunt valide. Nu te mai gandi la suicid din moment ce nu ai incercat toate solutiile posibile. Nu mai lua in calcul varianta asta niciodata. Bafta!

| DeeaMarry a răspuns (pentru 6e5seryzcvhd):

Si ai impresia ca iti va face cineva statuie pentru "vitejia" ta?
Crede-ma, tu esti singurul care are de pierdut daca nu vrei sa realizezi ca cei din jur te pot ajuta sa te vindeci.
E ca si cum ai suferi de apendicita si refuzi sa mergi la doctor.
Si eu am trecut prin situatia ta, stiu perfect ce simti. Spre deosebire de tine, eu am cerut ajutor, iar astazi ma simt mult mai bine.
Spune-le celor dragi ce simti, o sa fi uimit de cat de mult te va ajuta asta. Neaparat, du-te la psiholog!
Problema ta are rezolvare, tu decizi daca vrei sa o gasesti sau nu.

| Dmk288 a răspuns:

Wa eu zis sa nu mai iesi din casa. Eu stau cam toata ziua in casa si nu am nimic rolling on the floor