| anonim_4396 a întrebat:

Cancerul la gat se face de exemplu daca fumezi foarte mult si tragi in tine, in piept, sau daca nu tragi cum trebuie din tigara..si nu se duce pana in plamani fumul?
Sau de exemplu daca fumzi ..si tragi fumul in gura doar..ca la narghilea, e rau?
Funda si vturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 01000001 a răspuns:

Daca fumezi. Atat. Pur si simplu daca bagi tigara aia nenorocita (scuze pentru cuvant) in gura este periculos.
Nu prea conteaza cum fumezi, pur si simplu este rau.
Poti sa faci cancer de gura, de gat, la plamani, tot felul de boli, tot corpul miroase a fum de tigara, gura incepe sa miroasa urat, imbatranesti repede, se ingalbenesc dintii...
In fine, sunt multe riscuri, si nu conteaza cum fumezi, riscurile sunt aceleasi.
Stiu ca nu ai intrebat tot ce ti-am scris mai sus.
Chiar daca nu tragi, in gura tot ai acel fum toxic ce-ti afecta gura intreaga.
In plus, fumul acela tot il inghiti, inhalezi... chiar daca nu ai intentia sa-l tragi in piept.
Iti recomand sa-ncerci sa te lasi de fumat.

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Indiferent care ar fi tehnica de fumat, tutunul creste riscul cancerului laringian, precum al altor afectiuni/cancere.
http://www.i-medic.ro/tutun-alcool-droguri/efectele-nocive-ale-fumatului

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu chiar crezi ca mai conteaza cum fumezi atat timp cat fumul ala nociv intra in organismul tau?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O singura solutie si un singur raspuns: nu mai fuma.

| CataliNNN9539 a răspuns:

Daca nu tragi in tine si fumul nu se duce in plamani atunci da faci cancerwinking din cate stiu eu happy